Brambory

Brambory, jejich škrobnatí bratříčci – topinambur , podzemní části yuccy, … stejně jako ovoce a zelenina v některých krmivech obvykle vyšší kvalitativní třídy nahrazují obiloviny. Důvodem je částečně móda a zákazníkem vynucované inovace, ale pro některé psí jedince, zvýšeně citlivé na obiloviny, jsou krmiva z této skupiny celoživotní, často i tzv. funkční dietou, která jediná jím umožňuje prožít plnohodnotný a zdravý život.

Použití brambor umožnil až současný vědecký a technologický pokrok. „Obyčejně“ uvařené brambory psovi působí trávicí obtíže. Současnými technologiemi do krmiv zapracované brambory mají za působení vysokých teplot a tlaku předzpracované škroby (svou hlavní součást) tak, že jejich hodnota se dokonce blíží stravitelnosti čistých živočišných bílkovin. Jen takto předzpracované škroby nezatěžují zažívací trakt a umožňují využít biologicky hodnotné zdroje škrobů, jako jsou brambory. Stále ale platí, že „doma“ vařené brambory jsou pro psa těžko stravitelné, málo využitelné a působí potíže v pohybu tráveniny ve střevě.

Vodnatá hlíza brambor obsahuje v sušině ze 75% škrob a množství minerálních látek jako Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K a vitamíny C, B1, B2 a PP. Ve výživě poskytují dostatek energie ve formě sacharidů. V kompletních krmivech pro psy jsou brambory jedním z rostlinných doplňků k základním surovinám živočišného původu. Ve správném množství a úpravě jsou jedním z nejkoncentrovanějších a nejhodnotnějších zdrojů energie

Tuto surovinu obsahuje