Hrách

Pes Kočka

Hrách

Typickým představitelem luštěnin v kompletních krmivech pro psy a zároveň nejvíce používanou luštěninou je hrách. Podobné nutriční vlastnosti má i občas používaná čočka a zejména cizrna, jejíž obliba je na vzestupu. Fazole jsou ve výživě psů využívány velmi málo. Samostatnou a významnou kapitolou je nejpoužívanější luštěnina, sója, o ní se píše podrobněji, obvykle při tématice bílkovin a tuků v krmivech.

Luštěniny jsou bohaté zdroje bílkovin, tuků, uhlohydrátů a mnoha dalších výživářsky cenných skupin látek. Nejsou historicky obvyklou a tradiční potravinou psa, jejich používání v sobě nese některá významná rizika. Využitelnost živin je ve srovnání s živočišnými surovinami podstatně nižší, organismus psa jim není plně uzpůsobený  a pokud trávení neprobíhá korektně, mohou nastat zdravotní potíže. Ne každý pes je schopen trávit luštěniny. Velmi záleží na kvalitě, na zpracování (tepelném, mechanickém) a zapracování těchto surovin do krmiva, na jejich přesném výběru a dávkování. Mohou velmi dobře posloužit, v některých případech až nenahraditelně dobře, ale stále musíme mít na paměti, že nejsou typickou potravou pro psa a nesou rizika intolerancí.

Hrách je výborná surovina do krmiv, s vysokým obsahem bílkovin. Je velmi dobrým zdrojem draslíku a vitaminu B. Ze složitých komplexů uhlohydrátů, které hrách obsahuje, se uvolňuje energie postupně. Hrách je i dobrým zdrojem kyseliny listové a vitaminu K1, který aktivuje osteokalcin, potřebný pro zdravé kosti. Hrách je velmi dobrým zdrojem železa (tvorba krvinek) a vitaminu C, který tělo ochraňuje před volnými radikály.

Tuto surovinu obsahuje


S10 Nutram Sound Senior  Dog

S10 Nutram Sound Senior Dog

I18 Nutram Ideal Weight Control  Dog

I18 Nutram Ideal Weight Control Dog

I20 Nutram Sensitive: Skin, Coat & Stomach  Dog

I20 Nutram Sensitive: Skin, Coat & Stomach Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes  Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes Dog