Kosti a klouby

Problematika kostí, kloubů – pohybu, růstu i stárnutí

Vývoj kompletních krmiv změnil psí svět

Ještě před dvaceti lety zápasili chovatelé, zejména u velkých plemen psů, s potížemi růstu štěňat. Veterinární učebnice byly plné popisů vad kostry, závěsného aparátu, mechaniky pohybu. Léčily se křivice, prošlápnutá zápěstí, pseudopsinkové chrupy. Studenti se učili, že jednou poškozená chrupavka nikdy nesroste a nezhojí se. Chovatelé si vyměňovali tajné recepty na vybalancování vápníku a fosforu v potravě psa.

A najednou je klid. Do ordinací přichází se špatně rostoucími psy už jen chovatelé začátečníci, kteří podcenili výběr krmiva, zapomněli odčervovat, nerespektovali rady informovanější kolegů kynologů, přehnali to s fyzickou zátěží. Ano, ještě existují nemoci, přicházející v nejnevhodnějším čase, ale pokles výskytu poruch růstu psů je dramatický. Problémy růstu totiž vyřešili vědátoři, kteří odzkoušeli, vypozorovali a popsali růstové procesy a potřeby u psů všech velkostí, našli přesné receptury vybalancovaných kompletních krmiv. Naučili nás, že obě slova jsou důležitá :  Kompletní znamená, že obsahující všechny potřebné živiny a doplňky pro správné tempo a kvalitu růstu. Vybalancovaní je správný poměr jednotlivých živin a doplňkových látek.

Kompletní a vyvážená

Kompletní a vyvážená krmiva. Jedno slovo bez druhého nedává smysl, obě dohromady vytvářejí neuvěřitelný pozitivní efekt. Štěňata krmená kvalitní kompletní a vybalancovanou průmyslově vyráběnou potravou rostou bezproblémově v typické jedince svého plemene. Jako prémii navíc získávají dlouhověkost, tj. delší a zdravější život. Prodloužení života bylo na mnoha celoživotních pozorováních a statistikách prokázáno.

 

Vliv výživy štěněte na kostru a klouby

Pořídit si štěně, zejména velkého až obřího plemene, je dalekosáhlé a zodpovědné rozhodnutí. Pes bude potřebovat po mnoho dalších let náš čas, pozornost, péči o něj i jeho prostředí, v neposlední řadě také nezanedbatelné peníze. Peníze na veterinární péči – i prevence něco stojí, ale zejména na kvalitní krmivo. Můžeme se utěšovat, že později jako dospělý už nebude tak náročný, ale dokud roste, je povinností jeho člověka dopřát mu takovou kvalitu, aby pak další léta nemusel koukat na nenapravitelné chyby, které nemusely nastat. Některé růstové vady prostě později nenapravíte. A čím větší pes, tím více je všichni vidí. Správně vybrané krmivo je nejdůležitějším a limitujícím faktorem růstu, vývoje i pozdějšího vzhledu a zdraví podpůrného a závěsného aparátu psa, tj. kostí, kloubů, šlach i svalů.

Osvědčená krmiva

Osvědčená krmiva nejlepších značek by měla mít při výběru pro rostoucího psa přednost. Začínající chovatel nemusí mít hluboké znalosti o krmivech a potřebách psa. Stačí povšechný přehled a dobře informovaný kamarád. Svůj zdroj informací si vždy musíme proťuknout i z hlediska poctivosti, aby rada nebyla drahá. Nejlépe poradí známý zkušený chovatel, vystavovatel, trenér, veterinární lékař, prodejce ve specializované prodejně chovatelských potřeb. Pokud ovšem dokáže být více poctivým poradcem a méně obchodníkem. Zainteresovanost na výdělku zaslepuje, ekonomicky nezávislý poradce je samozřejmě vhodnější. I po přijetí dobře míněné rady je dobré zůstat ve střehu. Vždy je potřeba před zaplacením zkontrolovat, co o krmivu uvádí v povinné deklaraci jeho výrobce. Bývá to jen pár slov na zadní straně pytle, často nejdrobnějším písmem na nějaké etiketě, ale může to být jediný prostor pro opravdové informace, zcela odlišné od propagačních textů na přední straně a od reklam. V době dnešní ekonomické krize se i některé bývalé velké světové značky rozhodly pro udržení nebo snížení ceny „vykrást výrobek zevnitř“. Obsah už může být úplně jiný, než pověst z předchozího období.

Další možnosti použití „růstových“ krmiv

Krmiva vybalancovaná pro růst a vývoj štěňat a mladých psů je velmi vhodné a výhodné použít i v některých jiných fázích života už dospělého psa. Má to logiku : pokud potřebujeme obnovovat a narůstat některé tkáně, pak krmiva typu Growth (růst) a Puppy (štěně)jsou k tomu vhodná. Proto jimi s vynikajícími výsledky můžeme krmit feny v druhé polovině březosti, kojící feny, feny vzpamatovávající se po odchovu štěňat. Výborně se to seskládá při odchovu štěňat. Kvalitní suchá krmiva, případně zpočátku dehydrovaná, mohou se učit štěňata přijímat už od třetího týdne věku, spolu s matkou. Krmivy pro růst můžeme také krmit pohublé psy, kteří po stresu, po hladovění, po zranění nebo po intenzívním tréninku, v nemoci nebo po nemoci potřebují vytvořit a obnovit kostní hmotu, chrupavky, svaly a další aktivní tkáně. (Také v přípravě pro zátěž, sportovní výkon, výstavu a podobně mají tato krmiva svoje místo, když po krmivech typu HighPerformance (příprava na zátěž), Energy (energetické krmivo) pes s nabíráním kondice příliš tloustne a zatěžuje kostru i závěsný aparát. Ale to už je vysoká škola chovatelská – vyžaduje zkušenost, postřeh a cit pro kondici psa.)

 

Potřeba péče o klouby a pohyb u starších psů

Po rozlousknutí problematiky růstu a vývoje kloubů a kostí dodáváním správného poměru hlavních živin, ale i minerálních, vitaminových i jiný biologicky aktivních doplňků, logicky následovalo prozkoumání problémů jedinců starších. Hybnost, opotřebování, kulhání, obnova tkání, zejména chrupavek, odolnost šlach, zachování muskulatury, problematika páteře – obratlů, plotének, život s dysplaziemi velkých kloubů a podobně. I zde se ukázalo, že zásadní roli v prevenci a dokonce i léčbě potíží hraje výživa. Kam chodí správně vybraná kvalitní krmiva, tam nechodí lékař. Vývoj krmiv pro psí seniory, jejich přizpůsobení odlišným schopnostem trávení, odlišným potřebám a jejich obohacení speciálními doplňky, je dnes tak daleko, že naše lidské babičky a dědečkové mohou psům jen závidět. Po zkušenostech z posledního desetiletí víme, že chrupavky se mohou hojit a obnovovat, že schopnost pohybu se dá dlouhodobě podporovat, bolestivost nemusí být průvodcem stáří. Stačí jen vybrat správné krmivo.

 

Problémy a pojmy související s kostmi a klouby: Poruchy růstu, prošlápnuté nadprstí, zaječí packa, měkká packa, překotný růst, dysplazie loketního kloubu, dysplazie kyčelního kloubu, poruchy páteře, plotýnky, ploténky, prohnutý hřbet, špatné hojení ran, měkké ucho, nepostavené ucho, kulhání, kulhavost, bolestivost při pohybu, neochota vstát...

Jak Nutram naučil lidi užívat chondroprotektiva

Na začátku devadesátých let Kanaďané a Američané pro krmivo Nutram Senior/Lite vyvinuli recepturu s využitím žraločí chrupavky. Krmivo mělo mimořádný efekt na pohyblivost starších psů, na stav jejich kloubů, zejména chrupavek. Skvělá plošná zkušenost u psů nastartovala další vývoj, ze žraločích chrupavek (později i hovězích) byl zpracováván výtažek chondroitin, z chondroitinu glukosamin, z něj pak MSM. Tyto látky postupně začali používat do krmiv všichni špičkoví výrobci krmiv, později i ti méně špičkoví, nejpozději jej pak přijali výrobci doplňků pro lidi. Tak se účinné podpůrné látky dostaly k lidem o dobrých patnáct let později, než k jejich psům.

 

Důležité detaily aneb co nemůžete uvařit

Látky na obnovu a ochranu kloubů, chondroitin a glukosamin, jsou dobrým příkladem pro představu, jak fungují kvalitní krmiva, pokud jsou správně používaná u kategorie psů, pro které je odborníci vytvořili. Ale jsou jen jedním z mnoha doplňků biologicky aktivních látek ze skupin vitamínů, vysoce využitelných minerálů navázaných na bílkovinu (cheláty a bioplexy místo mletého kamení), bylin, výtažků a dalších drobných, ale nezbytných maličkostí. Není možné připravit v malém a na koleně takto účinná kompletní krmiva. Je jen velmi málo výrobců, kteří jedou na špici vývoje a vědy, kteří i dnes kladou na první místo kvalitu, čili dlouhý a zdravý život psa. Jejich výrobky jsou našim psům k dispozici. Jednou možná budeme mít i takové potraviny.

 

Tyto problémy pomáhá řešit


K-9 Selection GROWTH kompletní krmivo pro štěňata

K-9 Selection GROWTH kompletní krmivo pro štěňata

K-9 Selection GROWTH LARGE BREED pro štěňata velkých plemen

K-9 Selection GROWTH LARGE BREED pro štěňata velkých plemen

K-9 Selection MAINTENANCE LARGE BREED kompletní krmivo pro dospělé psy velkých plemen.

K-9 Selection MAINTENANCE LARGE BREED kompletní krmivo pro dospělé psy velkých plemen.

S2 Nutram Sound Puppy

S2 Nutram Sound Puppy

S8 Nutram Sound Large Breed Adult  Dog

S8 Nutram Sound Large Breed Adult Dog

S10 Nutram Sound Senior  Dog

S10 Nutram Sound Senior Dog

T25 Nutram Total Grain-Free Salmon & Trout  Dog

T25 Nutram Total Grain-Free Salmon & Trout Dog