Kožní problémy

Kožní problémy psů

Kůže není jen tak nějaký obal na těle psa. Je to mimořádně důležitý orgán s mnoha funkcemi. Je hranicí mezi vnitřním prostředím těla psa a mezi všemi vlivy prostředí vnějšího, proto se v její funkčnosti a vzhledu odrazí jak většina nesrovnalostí vnitřních procesů, ale může ji poškodit i přímý vliv zvnějšku. Má zase ale tu výhodu, že při troše pozornosti problém na kůži můžeme postřehnout pouhým okem, hmatem, čichem.

Možná i proto je seznam potíží s kůží tak dlouhý a pestrý. Třetina, a v některých ročních obdobích i více, z pacientů veterinárních ordinací jsou psi potřebující léčbu nějakého kožního problému.

Příčin nezdravých projevů kůže, sliznic, srsti, zvukovodů, žlázek a dalších souvisejících orgánů mohou být velmi různé. Mohou souviset s infekčními nemocemi, bakteriemi, virusy, parazity, s poraněními, anatomickými vadami, znečištěným a dráždivým prostředím, s chorobami. V takových situacích - v kožní nemoci psů - je nutno diagnostikovat a léčit, vyhledat veterinárního lékaře.

Pokud ale pes často není ve formě, má drobné i větší opakující se potíže, nemá očekávané osrstění, vybarvení, zdravý energický vzhled, pružnost kůže, často se drbe – pociťuje svědění,  je náchylný posbírat všechny nemoci, nereaguje adekvátně na poskytovanou léčbu a opakovaně až chronicky vykazuje příznaky některých onemocnění, zejména zánětů,  je s vysokou pravděpodobností postižen zvýšenou citlivostí na některou z látek, běžně obsažených v krmivu, je hypercitlivý (alergický). Uvádí se, že třetina psí populace má se zvýšenou citlivostí, více či méně ohrožující jejich zdraví i život, problém.

Hypersenzitivní pes - alergie

Těmito názvy označují chovatelé problémy psů, kteří na běžně používané suroviny v krmivech, dokonce i v těch nejlepších, reagují problematicky. Při požívání látky, se kterou se pes individuálně nedokáže vypořádat, se pak jeví celkově nezdravě, neprospívá, ztrácí temperament, zdá se lenivým, odmítá poslušnost, může mít i mnoho dalších nespecifických příznaků poruchy zdraví. Specifičtější příznaky se obecně mohou projevovat ve dvou hlavních viditelných skupinách – na funkci zažívání a na funkci kůže.

Pozor : Stejná příčina, čili hypersenzitivní reakce na stejnou látku, se může u jednotlivých psů projevit zcela různě. U některého v zažívání – např. plynatost, průjmy a mnohé jiné. U dalšího na kůži – například ekzém, zánět zevního zvukovodu, matná a vypadávající srst psa. Časté mohou být i kombinace příznaků.

Hypersenzitivní reakce

Původně běžný pozitivní ochranný proces, součást imunity, který se zvrhnul v přemrštěný a organismu škodlivý. Hypersenzitivita, přecitlivělost, bývá někdy nepřesně nazývána alergií. Reakce na běžnou bílkovinu nebo jinou substanci je neobvyklá nebo přehnaná. Zrychlená – anafylaktická forma hypersenzitivity, anafylaktický šok, se vyskytuje u geneticky disponovaných jedinců, známe na příkladech u lidí – při druhém setkání s bodnutím některých hmyzů, reakce arašídy, sóju aj. U psů se setkáváme s formami podobnými například lidské celiakii, intoleranci lepku z pšenice.

 

Původce – spouštěč hypersenzitivní reakce

Říká se mu antigen, v (cizím) organismu vyvolává tvorbu (někdy přemrštěnou) specifických protilátek. Antigenem je látka nebo komplex o vysoké molekulové hmotnosti, nejčastěji bílkovina nebo komplex bílkoviny s polysacharidem. Proto nacházíme psy hypersenzitivní na některý druh masa (druhově specifickou živočišnou bílkovinu) nebo rostlin, ale ne na tuky. (Psi mohou špatně trávit některé rostlinné tuky, ale hypersenzitivita k čistým živočišným tukům se nevyskytuje.)

Řešení kožní nemoci psů

Léčba, tzv. desenzibilizace, je složitá, drahá, dlouhodobá a s nejistým výsledkem. Jediná účinná terapie a zároveň prevence přecitlivělostí je vyloučení té složky, která individuálně u psa způsobuje hypersenzitivní reakci.  Pes je v celém dalším životě odkázán na hypoalergenní dietu - krmivo, které neobsahuje látky, na něž je pes citlivý. Dnešní psi a jejich majitelé už mají štěstí – problémy jsou nejen rozpoznány a popsány, ale špičkoví světoví výrobci vyvinuli speciální krmiva pro výživově problematičtější psy vyžadující přesně vybrané zdroje živin podle druhů jatečných zvířat a potravinářských rostlin, ze kterých jsou vyrobena. Speciální receptury tzv. funkčních krmiv, přesná informace o jejich složení a mimořádně pečlivý výběr krmiva chovatelem umožňuje psům, kteří by jinak přežívali krátkodobě a jen v režimu léčby, prožít plnohodnotný zdravý život.  

Výběr krmiva pro hypersenzitivního psa

Za několik dnů poté, co odstraníte z krmné dávky alergen, dráždivou látku, uvidíte na psovi dramatické změny k normálu. Za pár dnů poté, co najdete krmivo správného složení pro vašeho citlivého psa, většina jeho zdravotních problémů vymizí.

V celém procesu výběru je potřeba stále mít na mysli dva kroky: 1. nalezení příčiny, tj. dráždivé látky nebo látek,  2. odstranění příčiny, tj. vyloučení alergenu z dávky a nahrazení jinou plnohodnotnou, ale nedráždivou surovinou. V principu: Když můj pes nesnáší pšenici, najdu mu krmivo bez pšenice, s rýží. Když můj pes nesnáší dietu z jehněčího a obilí, najdu mu kuřecí a bezobilnou dietu. Když mu dělá potíž mléko, i sušené, najdu dietu bez mléka, třeba s vejci, někdy funguje i tvaroh. Není to jednoduché rozhodování, chce to něco se o krmivech dočíst, naučit se pozorovat svého psa, vnímat dynamiku jeho zdravotních potíží a zkoušet, dokud se netrefite. Ale jen mezi kvalitními speciálními krmivy! Zkrácením této cesty je, když použijete pro vybřednutí z akutních zdravotních problémů některý z osvědčených největších kalibrů funkčních krmiv, nějakou z bezobilných diet (No corn, Grain free) nebo rovnou Allergy či Sensitive. S vysokou pravděpodobností trefíte ten správný výběr surovin. Pokud si chovatel s výběrem funkční diety neporadí sám, tak ho přesné určení alergenu a přesný výběr krmiva, nejlépe s pomocí veterinárního lékaře, nemine. Práce s tím spojená se vyplatí, protože pro celý dlouhý zbytek života psa už je vystaráno – funkční diety jsou kompletní a problém psa s citlivostí je definitivně odstraněn

Pozor na mlžení a manipulace s informacemi

Pozor na možné omyly a zavádějící informace některých obchodníků! Krmíte-li citlivého psa, vždy pečlivě studujte povinnou deklaraci obsahu krmiva. I kdyby to byla ta nejmenší a nejzastrčenější písmenka na pytli.

 

Je obrovský rozdíl mezi krmivem s jehněčím masem a krmivem z jehněčího masa. Když uvidíte surovinu „vedlejší produkty živočišného původu“, „živočišná moučka“, „vedlejší produkty rostlinného původu“, rostlinné oleje apod., jste ve velkém risku a chystejte se na návštěvu veterináře. Jedině důvěryhodná jsou krmiva používající přesně druhově odlišené zdroje živin, například kuřecí maso, kuřecí moučka, jehněčí moučka, rýže, kukuřičná moučka, kuřecí tuk, lososový olej apod.

Mějme na paměti:

Citlivost na složky krmiva i další alergeny z prostředí je celková, reaguje celý organismus. Projeví se celkovou nespecifickou, těžko popsatelnou reakcí, nebo častěji „vykvete“ konkrétním problémem, od banální, ale obtěžující plynatosti až po vyčerpávající průjmy, od matné srsti až po mokvající záněty kůže. I malé vnější příznaky by nás měly upozornit, že procesy v psím těle jsou přenastaveny nouzově, že pes se vyčerpává, opotřebovává, je nevýkonný a rychle stárne. Je potřebné zakročit a pomoci. S dnešním výběrem krmiv je to poměrně snadné i pro psy mající kožní nemoci.

 
Mezi kožní problémy psů a problémy související patří například:
Svědění, škrábání, drbání, sáňkování, vykusování tlapek, sebeporaňování, kopřivka, vyrážka, zánět kůže, atopie, atopický ekzém, ekzém, mokvání, krusty, šupiny, poruchy keratinizace, lupy, poruchy pigmentace, depigmentace, hyperpigmentace, zánět zevního zvukovodu, zánět ucha, zánět paranálních váčků, zánět análních žlázek, zánět drápů, vypadávání drápů, lámavost drápů, lomivost drápů, zánět kůže mezi prsty, změna barvy srsti, nevybarvení srsti, matná srst psa, lámavá srst, nesprávná pigmentace srsti, zánět chlupových váčků, slzení z očí, změny srsti v okolí očí, zánět oční spojivky, rýma, kýchání, astma, přecitlivělost na kousnutí hmyzu,ztráta pružnosti kůže, zvýšená nebo snížená citlivost kůže, plemenná predispozice, náchylnost, vypadávání srsti po porodu

 

Tyto problémy pomáhá řešit


Haffit.cz

Haffit.cz

Zakázkové krmivo na míru ze surovin podle vašeho výběru
I20 Nutram Sensitive: Skin, Coat & Stomach  Dog

I20 Nutram Sensitive: Skin, Coat & Stomach Dog

T23 Nutram Total Grain-Free Turkey, Chicken & Duck  Dog

T23 Nutram Total Grain-Free Turkey, Chicken & Duck Dog

T25 Nutram Total Grain-Free Salmon & Trout  Dog

T25 Nutram Total Grain-Free Salmon & Trout Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes  Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes Dog

T27 Nutram Total Grain-Free Small Breed Turkey, Chicken & Duck  Dog

T27 Nutram Total Grain-Free Small Breed Turkey, Chicken & Duck Dog

T28 Nutram Total Grain-Free Small Breed Salmon & Trout  Dog

T28 Nutram Total Grain-Free Small Breed Salmon & Trout Dog