Obtížně krmitelný

Obtížně krmitelný pes

Myslíte si, že jste psovi domů přinesli to nejlepší, a on to prostě nechce. Nebo to nesvědčí jeho kondici. Nebo snad dokonce i zdraví. Než poběžíte k veterinárnímu lékaři, udělejte pro psa něco ještě důležitějšího. Poctivě hledejte odpověď na otázku, proč nežere a co mu na konkrétním krmivu vadí. A nehledejte chybu jen ve psu a krmení, nevynechejte ani sebe.

Normální je, že psovi chutná, že není vybíravý. Kompletní suchá granulovaná krmiva, pokud jsou střední a vyšší kvality, neprochemizovaná, by mu měla chutnat. Na rozdíl od člověka s jeho nedokonalými smysly, pes i v granuli vyčichá a vychutná přirozené suroviny i způsob jejich zpracování.

Kde mohla nastat chyba? V člověku?

Ten, kdo kupuje granule, je člověk. Málokdy je ochutnává. Věří tomu, co je napsáno na obalu. Často uvěřil reklamě. Ví obvykle málo o potřebách psa. Nechá se ošidit výrobcem, obchodníkem. Domů přinese jen ten jeden vybraný druh krmiva, psovi výběr omezuje jen na Sežrat nebo Nežrat, případně po vyhladovění Později sežrat. Obvykle člověk neví, co by si vybral jeho pes. Náprava : Vylaďte své nakupování s potřebami svého psa. Studujte, nebo použijte rady a zkušenosti jiných chovatelů. Kalkulujte chytře, zahrňte do svých ekonomických úvah kromě ceny také výkon krmiva (stravitelnost, využitelnost, zdravotní důsledky). Máte jistotu, že jste vybrali správné krmivo pro svého psa, přesto mu nechutná nebo po něm neprospívá?

Chyba v předchozím krmivu

Přešli jste, třeba při změně ze štěněčího na dospělácké krmivo, od jedné značky ke druhé? A pes raději tři dny nežral, než by se dotknul nového? Pokud nové krmivo je kvalitní vyšší nechemická třída, vyrobené opravdu z masových mouček, živočišných tuků a obilí, které by měly psovi přirozeně vonět, může být příčina v předchozím krmení. Mohl si zvyknout na vyšší množství kuchyňské soli, pak mu chvíli nové krmivo připadá plané (býval to obvyklý trik pro návykovost u lacinějších krmiv). Dnes se to dělá na úrovni doby rafinovaněji – podobnými chemickými ochucovadly, které způsobují u potravin typu smažené brambůrky, že vylizujete i poslední drobečky z pytlíku, se dá zajistit návyk a věrnost psa značce. Takže přechodné nechutenství při střídání krmiva hodnoťte i z tohoto hlediska.

Chyba v krmivu – „bezdůvodné“ nechutenství a obtíže

Stalo se, že pes po stejném léta používaném krmivu náhle projevuje potíže a problémy? Mohl onemocnět, pak tedy potřebuje léčbu, ale průšvih může být v samotném krmivu. Máme tu krizi, všude se šetří a cena (sleva) prodává. Je to absurdní, ale i dnes jsou mezi zákazníky takoví naivkové, co si myslí, že je možné, aby krmivo zůstalo v nejkvalitnější třídě, a přitom zlevnilo o desítky procent. V době, kdy je každá surovina (za poslední rok o 70%), energie, obaly, doprava, práce lidí, prostě všechno dražší, není možné, aby krmiva zlevňovala bezdůvodně. Někteří výrobci, aby v ekonomické krizi prodali, „vykradli“ své značky zevnitř, změnili obsah v pytli. Východisko: po prostudování deklarace krmiva (obvykle nejmenší až nečitelný údaj na zadní straně obalu nebo na etiketě) zachraňte zdraví psa okamžitou změnou krmiva za poctivé. Nechutenstvím a trávicími potížemi vám pes svou potíž dával najevo, ale ne každému chovateli tyhle podvody s recepturami dojdou hned.

Potíž je v rodině, v okolí psa

Často se stává, že pes je krmen velmi dobře vybraným krmivem, ale během dne nekontrolovaně sežere spoustu další, obvykle nevhodné potravy, podávané jinými lidmi. Účinky krmiva mohou být narušeny, projevují se „falešné“ citlivosti na krmivo – ve skutečnosti reakce na pamlsky. Velmi často příčinou nechutenství u hlavního jídla je předchozí příjem jiné potravy, nebo „zmlsání“ psa tím, že příliš velký podíl jeho krmné dávky tvoří pamlsky a lidská jídla, často nevhodná až škodlivá.

Máte hypersenzitivního - alergického psa?

Pak patří logicky do skupiny obtížně krmitelných. Poctivá a kvalitní kompletní krmiva jsou sestavená tak, že vyhovují a přirozeně chutnají každému zdravému psu, ve správné kategorii věku a zátěže. Existuje ale stále se zvětšující skupina psů (až 40% v populaci), která má odlišné reakce na běžnou potravu, skupina psů se zvýšenou citlivostí na některé součásti a suroviny v obvyklé stravě. Ještě před pár lety byl velký problém, jak se postarat o hypersenzitivního psa, neexistovala pro něj speciální krmiva – funkční diety, byl odsouzený k opakované léčbě, potížím, neplnohodnotnému a zkrácenému životu. Jen několik málo světových špičkových výrobců krmiv vyrábí funkční diety pro citlivé psy, ale dnes už není problém (ani ekonomický) je psovi podávat. Před výběrem vhodného krmiva si určitě ještě pročtěte stránku Citlivé zažívání a Kožní problémy, najdete tam další informace o problematice citlivých psů.

Mlsný pes

Přechodnou a napravitelnou obtíží je například větší náročnost na chuť a vůni, vybíravost a zmlsanost. Takového psa by stačilo nechat vyhladovět. To mu ovšem většinou nedokážeme udělat, proto ho necháme vybrat mezi méně obvyklými krmivy z kategorie krmiv této kapitoly pro obtížnější strávníky.

Nechutenství a přitom zvýšené nároky na živiny

Tato situace se vyskytuje v životě psa často. Můžeme ji očekávat například u psa vystresovaného nějakou životní změnou, u psa po těžkém sportovním – fyzickém výkonu a zejména u pacientů, v době nemoci nebo po nemoci. Ve všech podobných situacích volíme krmiva zvlášť pečlivě, s vyhodnocením nejen fyzické potřeby psa, ale i chutnosti a přitažlivosti. A nezapomeňme, že psa prostě může něco bolet, nejčastěji zuby, tam obvykle musí pomoci lékař.

Problémy a pojmy související s obtížnou krmitelností:

Kvalitativní hladovění, nemocný pes, poraněný pes, pes v léčení, rekonvalescence, po zátěži, po stresu, změna prostředí, změna majitele, bolest tlamy, zánět v tlamě, zánět dásní, krvácení dásní, zubní kámen, zubní kaz, bolest zubů, vypadávání zubů, obtížné polykání, pohublost, vyhublost, ztráta váhy, nervozita, stres, konkurence, anorexie, rozmazlenost, rozmlsanou, náročnost...

Namáčení – rehydratace

Kromě správného výběru krmiva můžeme psím potížistům pomoci namáčením – rehydratací některých vhodných krmiv. Řešení obtíží konzervami a kapsičkami má svá rizika, nepokryjí dlouhodobě potřeby psa kompletně a s ekonomikou tohoto obchodu s vodou je to už vůbec na levačku.

Zde vybraná doporučená krmiva jsou vhodná pro řešení mnoha různých potíží, ale přesněji musíte vybrat se detailní znalostí vašeho psa. Velmi často příčiny odhalíte lépe, než veterinární lékař, vy svého psa znáte a vidíte ho denně. V případě podezření na chorobu ale s návštěvou veterináře neváhejte, nechutenství bývá příznakem mnoha nemocí.

Tyto problémy pomáhá řešit


K-9 Selection GROWTH kompletní krmivo pro štěňata

K-9 Selection GROWTH kompletní krmivo pro štěňata

K-9 Selection GROWTH Small Breed kompletní krmivo pro štěňata malých plemen

K-9 Selection GROWTH Small Breed kompletní krmivo pro štěňata malých plemen

K-9 Selection MAINTENANCE SMALL BREED kompletní krmivo pro dospělé psy malých plemen

K-9 Selection MAINTENANCE SMALL BREED kompletní krmivo pro dospělé psy malých plemen

K-9 Selection HI-PERFORMANCE pro velmi aktivní psy

K-9 Selection HI-PERFORMANCE pro velmi aktivní psy

T23 Nutram Total Grain-Free Turkey, Chicken & Duck  Dog

T23 Nutram Total Grain-Free Turkey, Chicken & Duck Dog

T25 Nutram Total Grain-Free Salmon & Trout  Dog

T25 Nutram Total Grain-Free Salmon & Trout Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes  Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes Dog

T27 Nutram Total Grain-Free Small Breed Turkey, Chicken & Duck  Dog

T27 Nutram Total Grain-Free Small Breed Turkey, Chicken & Duck Dog

T28 Nutram Total Grain-Free Small Breed Salmon & Trout  Dog

T28 Nutram Total Grain-Free Small Breed Salmon & Trout Dog