Orální hygiena

Velký problém pro psa i jeho lidskou smečku

Stav dutiny ústní je pro život psa i jeho lidské rodiny velmi důležitý. Ze zdravotního hlediska je pro psa velmi obtěžující, když se mu na zubech postupně usazují povlaky – plak, kterého se neumí zbavit. Z něho se pak vyvíjí zubní kámen, postupně poškozující uložení zubu v dásni. Pro lidi okolo psa, zvlášť když je chovaný v bytě, je velmi nepříjemné tolerovat agresívní zápach, doprovázející špatné procesy v tlamě, a to dokonce i v docela malé tlamičce psa.

Bolest i rizika

Mnoho z problémů v příjmu potravy je způsobeno bolestí zubů v souvislosti se zubním kamenem. Zubní kaz nebo jiná poranění tkání okolo zubů jsou podstatně méně častou příčinou bolesti. Trpící pes může být jen smutný a schovávat se, nebo naopak je zvýšeně aktivní, nervozní až agresívní. Mnohé zdánlivě bezdůvodné konflikty s člověkem, poranění člověka psem, mají svůj důvod v bolestech zubů.  Odstraňování rozvinutých problémů se zubním kamenem je náročné nejen finančně. Málokterý pes si nechá bez utlumení odstranit zubní kámen, ať už zubařským háčkem, nebo ultrazvukem. A každá narkóza má nejen svou cenu v penězích, ale i svá rizika.

Prevence?

Původci problémů, bakterie, v tlamě přežívají tehdy, když ke svému životu mají příhodné prostředí, jehož základem je pH, stupeň kyselosti prostředí. Bakterie vytváří zprvu měkké povlaky na zubech, tzv. plak, který postupně tvrdne chemickými reakcemi a mineralizuje se, přetváří se v zubní kámen, tartar. Nejenže pevně lpí na povrchu zubu, ale postupně roste, odtlačuje dáseň, poškozuje lůžko zubu a může způsobit jeho vypadnutí. Proces v pokročilých stádiích doprovází bolest a zápach.

 Existují zubní kartáčky pro psa, zubní pasty. Zatím jen velmi málo chovatelů dokáže pravidelně s těmito prostředky pracovat. Navíc se pomocí nich bojuje jen s příznaky, ne s příčinami.

Zásadní řešení je kompletní řešení

Problém se musí řešit komplexně. Najít příčiny a odstranit je. Protože problémy v ústech bývají vážné a život velmi ovlivňující, vyvinuli kanadští veterinární lékaři krmiva s tzv. kompletním řešením. Použili veškeré současné znalosti o fungování procesů v psím organismu a doplnili krmiva látkami kladně ovlivňujícími trávení potravy, stárnutí buněk, růst a obnovu tkání, činnost oběhového systému a v neposlední řadě i kvalitu prostředí v dutině ústní.

Ta se dá ovlivnit některými správně vybalancovanými složkami krmiva, zejména na bázi kyselých sloučenin fosforu a některých dalších organických kyselin, například kyseliny jablečné. Je důležité vybalancovat pH celkové, celého organismu. Toho se dá dosáhnout jedině vhodným kompletním krmivem, nejlépe krmivem s Kompletním řešením. Tento proces bychom mohli nazvat fyziologickým přírodně chemickým čištěním.

Účinnou mechanickou pomoc pro čištění poskytuje použití speciálních vláknin v kompletním krmivu, nejlepší účinky v tomto směru má „dlouhá“ vláknina z ovsa. Spolu s vhodně voleným extruzním procesem (technologie, kterou se „pečou“ a tvarují granule) posiluje fyzické, mechanické čištění zubů při příjmu potravy.

Pro tlumení zápachu, nejen z úst, jsou do kompletně řešených krmiv přidávány speciální rostlinné složky. Nejúčinnějšími jsou alfalfa, speciální odrůda vojtěšky, a také středoamerická yucca, obě obsahující velmi účinný chlorofyl.

Vhodné krmivo

Nejmodernější a nejkvalitnější krmiva, nesoucí označení Kompletní řešení, mají ve složení zahrnuty veškeré dostupné podpůrné prostředky pro ochranu chrupu. Najdete je například u krmiv Nutram v řadě MiniBite. Pro psy větších plemen nacházíme pomoc v krmivech označovaných Oral Hygiene, pro hygienu ústní dutiny.

 

Rehydratace

Starším psům s problémem s příjmem potravy z důvodu potíží s chrupem pomůžeme nejen zvýšenou ústní hygienou a výběrem správného krmiva, ale zejména namáčením – rehydratací granulek. Po namočení se (jen u nejkvalitnějších krmiv) z granulky stane měkký knedlíček, se zvýrazněnou chutí i vůní. Pes přijímá potravu ochotně, bez strachu z bolesti, kterou zažil.

Problémy a pojmy související s orální hygienou: 

Zubní plak, čištění zubů, pH ústní dutiny, zápach, dračí dech, slintání, bolest tlamy, zánět v tlamě, zánět dásní, krvácení dásní, zubní kámen, zubní kaz,  bolest zubů, vypadávání zubů, obtížné polykání, nervozita, podrážděnost, agresivita

 

Tyto problémy pomáhá řešit


K-9 Selection MAINTENANCE kompletní krmivo pro dospělé psy.

K-9 Selection MAINTENANCE kompletní krmivo pro dospělé psy.

K-9 Selection MAINTENANCE SMALL BREED kompletní krmivo pro dospělé psy malých plemen

K-9 Selection MAINTENANCE SMALL BREED kompletní krmivo pro dospělé psy malých plemen

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes  Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes Dog