Řepná vláknina

Řepná vláknina, sušina z dužiny červené, někdy i cukrové řepy, se přidává do kvalitních krmiv z převážně živočišných surovin, aby dodala potřebné, zejména mechanické vlastnosti pro fyziologické trávení. Majiteli psa velmi usnadňuje život, když stolice psa je pevně formovaná, nepáchnoucí a snadno odstranitelná.

Obecně: vláknina je součást rostlin, která je odolná k trávení a vstřebání v tenkém střevě těla, s kompletním nebo částečným trávením v tlustém střevě. Zjednodušeně řečeno je vláknina potravy nestravitelná složka stěn rostlinných buněk.

Vláknina se skládá z neškrobových polysacharidů a rezistentních oligosacharidů, ligninu a dalších obdobných sacharidů, jako je rezistentní škrob a dextriny, a syntetizovaných sacharidů, jako je polydextróza.

Z hlediska rozpustnosti se vláknina dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná vláknina se označuje též jako měkká vláknina či bobtnavé látky, má schopnost vstřebávat vodu a je stravitelná. Nerozpustná vláknina je označována jako hrubá vláknina, není stravitelná.

Rozpustné vlákniny: hemicelulózy (v kukuřici a pšenici), pektiny (v ovoci – jablka, bobule – rybíz, angrešt), rostlinné slizy, guar, agar (např. psyllium), inulin (výskyt – čekanka, česnek, artyčoky). Jejich funkcí je regulace trávení a vstřebávání sacharidů v tenkém střevě, regulace vstřebávání tuků, vazba žlučových kyselin, vazba vody a tím zvětšení střevního obsah, zvětšení obsahu tlustého střeva a tím naředění toxických látek obsažených ve střevě

Nerozpustná vláknina: některé hemicelulózy, celulóza (brukvovitá a kořenová zelenina), lignin (dřevo a zdřevnatělé součásti rostlin). Má tyto hlavní funkce: působí v žaludku pocit sytosti, ve střevě usměrňuje pohyb, působí proti zácpě a jejím komplikacím, mechanicky čistí a provokuje střevo, prevence zubního kazu.

Tyto sušené a mleté řepné řízky jsou ideálním zdrojem jen částečně rozpustné vlákniny pro správné tempo posunu tráveniny střevem a pro správnou konzistenci exkrementů. Poskytují výživu přátelským ve střevě přítomným bakteriím a podporují jejich působení i osídlení střeva. Spolu s těmito prebiotiky – příznivě působícími bakteriemi podporují trávení a účinně brání osídlení střeva bakteriemi patogenními, způsobujícími průjmy a záněty.

Tuto surovinu obsahuje


K-9 Selection LITE kompletní krmivo pro starší psy a kontrolu hmotnosti

K-9 Selection LITE kompletní krmivo pro starší psy a kontrolu hmotnosti