Ano, je to pravda. Opravdu se může stát, že krmení levným krmivem je dražší, než využívání toho nejlepšího!

Tato orientační kalkulace, zohledňující využitelnost krmiva, nemůže počítat s náklady na nutné doplňky výživy psa krmeného horšími krmivy a zejména na jeho častější onemocnění a drahé návštěvy u veterináře.

Kvalita s vlivem na kondici a délku života psa se rozhodně projeví a vyplatí. Kam chodí špičková krmiva, tam nechodí lékař.

Orientační třídění krmiv

Přesná kriteria a názvosloví neexistuje, zažité a v celém světě používané třídění je toto:

ECONOMY – krmiva nejnižší a nejlacinější třídy, která se laboratorním rozborem ještě blíží ke kriteriím kompletnosti. Vyznačují se nízkou stravitelností a využitelností. Suroviny v nich použité jsou směsné, převážně rostlinného původu, jako vedlejší produkty rostlinného a živočišného původu, oleje a tuky. Najdete je obvykle v supermarketech.

STANDARD – krmiva vyráběná s cílem co nejlevněji dosáhnout kompletního nakrmení a přežití psa, na kterého nejsou kladeny žádné vyšší nároky. Vyznačují se poměrně nízkou stravitelností a využitelností. Jsou určeny pro nejširší, ale neinformovanou chovatelskou veřejnost, nejčastěji se s nimi potkáváme v reklamách.

PREMIUM kompletní krmiva z kvalitnějších surovin, s vyšší stravitelností a využitelností, naplňující všechny potřeby psa. Použité suroviny jsou individuálně deklarovány ( např. kuřecí moučka, pšenice apod., neobsahují směsi vedlejších produktů z výroby potravin). Používají je informovanější a zorientovanější chovatelé, ke koupi jsou převážně ve specializovaných obchodech s potřebami pro zvířata.

SUPERPREMIUM - nejvyšší třída kompletních krmiv, vyrobených s cílem nejvyšší kvality a nejlepšího působení na psa. Mají vysokou stravitelnost, kompletnost a přístupnost živin, v podrobné deklaraci uvádějí jednodruhové suroviny převážně živočišné plus zdravotní doplňky. Prodávají se ve specializovaných obchodech s potřebami pro zvířata a ve veterinárních ordinacích.

Jak vybrat a nenechat sebe zmást a psa ošidit

Orientujte se podle:

  1. Podle ceny krmiva v obchodě (pozor, často může klamat, i nejhorší šunt v hezkém pytli může mít nasazenu cenu pěkně vysoko, i nedávno kvalitní značka může po změně receptury plošně zlevnit a klesnout o dvě až tři třídy níže)
  2. Podle zařazení  krmiva do třídy, jak ho uvádí v propagaci výrobce a prodejce (pozor, často mlží a dezinformují)
  3. Podle deklarace, která musí být uvedena na každém obalu, tj. podle seznamu použitých surovin a analýzy (%) hrubé bílkoviny, uhlohydrátů, tuků. Pozor, drobným písmem psaná povinná analýza se často velmi liší od propagačních údajů na přední straně pytle.
  4. Podle informací zkušenějších chovatelů a přátel, pokud nejsou finančně zainteresováni na prodeji