Proč nelze krmivo vybrat jednoduše?

Ve starověkém Babylonu došlo ke zmatení jazyků, za trest. Předtím bylo dorozumění mezi lidmi jednoduché a pohodlné. Dnes obchodníci vytvářejí další zmatení cíleně a využívají jej ve svůj prospěch. S větší či menší poctivostí vyrábí v různém stupni kvality, ze zcela různých zdrojů, s rozdílnými náklady i požadovanými zisky. Jen ta kočka často zůstává jako nedůležitá někde v pozadí – důležité je nachystat na zákazníka takový „marketingový mix“, aby nakoupil podle záměru obchodníka. Pak vejde chovatel do obchodu a vidí desítky značek krmiv a všechna jsou prý pro něj nejlepší… Tuší, že se dostal do boje nejen o obsah své peněženky, ale především o zdraví své kočky. Proti němu stojí obchodníci, velmi dobře připravení, odborníci s výhodou znalostí zboží i předpisů, s náskokem v informacích, profesionálové s odhodláním zkreslovat, mlžit, ba i falšovat. Nikoliv ve prospěch kočičího pokolení či ve prospěch kvality krmení. Jen v zájmu a ve prospěch obchodu.

Granule jako granule?

Vždyť přece žije tolik koček na ekonomických laciných krmivech! Zodpovědně se zamyslete nad tím, jaký je váš vztah k vaší kočce a co s ní chcete prožívat. Chcete-li, aby pro vás byla zdrojem dobré nálady a energie, aby vyzařovala pohodu a zdraví, abyste vy i jiní lidé viděli, jak je krásná, a to všechno maximálně dlouho, krmte ji co nejlépe. Mizerné krmivo stejně jako například mizerný benzín a nevhodné mazací oleje pro auto nedávají organismu všechno, co potřebuje. Dochází k tzv. kvalitativní podvýživě. To znamená, že i když například energeticky je organismus zásoben přebytečně až k obezitě, tak nějaká maličkost, obvykle zrovna ta nepostradatelná a důležitá, nenahraditelně chybí. Kočka nějakou dobu přežívá zdánlivě normálně, uvnitř ale zoufale pracuje, používá různé záchranné náhradní mechanismy a některé procesy svého těla pozastaví. Příroda si pomáhá náhradními a ne optimálními procesy, v těle vznikají jiné odpadové látky často poškozující další procesy. Tyto nouzové režimy sice udržují život, ale organismus vyčerpávají a rychle opotřebovávají. Některé projevy jako narušený růst a obnova tkání jsou časem viditelné, jiné jsou méně markantní, ale o to nebezpečnější. Hledáním náhradních řešení a používáním zásob se organismus vyčerpává, opotřebovává a mnohem rychleji stárne. Dobrý pozorovatel varovné znaky vidí. 

V takové situaci je kočka náchylná pochytat kdejakou infekci, hůře se jí hojí poranění, projevují se větší či menší poruchy trávení i celkové výměny látkové. Příznaky lidé bohužel často podceňují. Trvalý nebo opakující se nezdravý zápach, větry, nepravidelné vyměšování, opakované průjmy či zácpy, to už jsou varovné signály, které bychom dozajista neměli přehlížet.

Prodejci nejlacinějších krmiv spoléhají na zvířecí instinkty, na to, že se dostane ještě i k jiné stravě, například k odpadu ze stolu v rodině. Některá špatně krmená kočka má to štěstí, že občas dostane nebo „sežene“ kus něčeho na přilepšenou. Její forma se může zlepšit po čerstvých syrových vejcích, po nálezu krásně shnilé ryby, po tajném krmení dítětem odmítanou stravou a podobně. Ale to není trvalé a dobré řešení pro čtyřnohého člena rodiny. Jediný způsob, jak mít kočku zdravou a veselou, a to všechno co nejdéle, je nakrmit ji správně. Znalosti a podmínky pro to máme.

S cenou roste kvalita? Bejvávalo...

Kupujete  své kočce nejlepší krmivo, vyzkoumané špičkovými veterináři, biology a nutričními experty? Pokud jste se trefili do některé z opravdu kvalitních tradičních značek, vyráběných nezávislými firmami v Čechách, Evropě, v Kanadě či USA, tak vám můžeme blahopřát. Možná ale žijete v bludu pečlivě budovaném těmi nejprotřelejšími obchodníky. V posledních letech bylo mnoho z původních dobře známých, svými otci zakladateli k vrcholu poznání dovedených značek, vykoupeno a převzato nejvlivnějšími obchodními koncerny. Legendy krmivářství, jako pan Iams a jemu podobní tvůrci krmiv, se bezmocně obrací v hrobech. Jejich díla se uchopili čistí obchodníci se stejnými metodami jako u jejich náhražkových potravin a pracích prášků. A navíc nám do toho přišla ta krize – prodává cena, přesněji sleva.

Zdražuje se všechno a ceny surovin rostou nejvíce. O desítky až stovky procent vyrostly světové ceny rýže, kukuřice, masa, doplňků. A „kvalitní značka“ zlevní o třicet procent, čímpak to asi může být? Změnil se obsah pytle, nebo nás až dosud klamali a natahovali neuvěřitelnými zisky, nebo že by obojí…  A někteří ani nezlevní, jen vymění obsah sáčku za „vedlejší produkty živočišného původu a vedlejší produkty rostlinného původu“, napíšou to mrňavým písmem do deklarace, na přední straně ale hrdě ponechají něco o špičkové vědecké dietě. Takový je obchod – i z bývalé dobré pověsti se dá vyžít. I se zastaveným vývojem a dokonce zborcením kvality. Ještě nějakou dobu na úkor nepozorného zákazníka i zdraví jeho kočky. Do té doby, než začneme prodávat ještě lepší prací prášek, pardon vědecké krmivo, mnohem lepší, než ty „běžné“ granule.

Je dobré si upřesnit, kdo vyrábí a prodává váš prací prášek a vaše krmivo. Šampon nakupujeme v supermarketu, ale pro krmivo chodí pozorný majitel kočky do speciální prodejny nebo k veterináři. Netuší, že ze setrvačnosti tito „nezávislí“ prodejci jsou velmi často předvojem, užitečným odborným servisem dnes už zevnitř vykradených supermarketových značek.  Příslušnost ke koncernům se čeští prodejci velmi snaží zatajovat, pokud o ní vůbec sami uvažují..

Víte, že: Eukanuba = Procter & Gamble, Purina ProPlan = Nestlé, Royal Canin = Mars, Hill´s Science Diet =  Colgate-Palmolive.

Opravdu nezávislé značky svého výrobce nejen na svých obalech hrdě a otevřeně uvádějí. Na kterém z výše uvedených velmi pozměněných krmiv se jeho původ opravdu dozvíme?

MADE IN … na výrobci nezáleží?

Místem zrodu hromadně připravovaných a později průmyslově vyráběných krmiv jsou Spojené státy americké, s obrovským objemem výroby i spotřeby, ale bez větších ambic vyvážet do Evropy a bojovat s protidovozními předpisy dotovaného zemědělství EU. V západní Evropě nastal rozvoj výroby po druhé světové válce, výzkum a výroba se vyšvihly na velmi vysokou úroveň zejména ve Velké Britanii a Francii. Velcí tradiční výrobci dnes bohužel ztratili svou pozici na nezávislém trhu a stali se dodavateli řetězců a amerických i jiných nadnárodních korporací. Rodinné firmy generace budující skvělé značky byly prodány koncernům (např. Nestlé – Purina One, Dog Chow a dokonce i ProPlan, Mars - Pedigree, Colgate-Palmolive – Hill´s Science Diet, Procter and Gamble – Eukanuba). Bývalé nejkvalitnější nezávislé značky se různou rychlostí přeměňují v supermarketové, kde obrat a marže, nikoliv kvalita a dobré jméno je cílem. Ve východní Evropě nastal rozvoj oboru až po pádu komunistických režimů. V Čechách máme několik historicky nových velmi úspěšných výrobců krmiv ekonomické až střední třídy, z nichž někteří budují a dokonce vyvážejí své nezávislé značky, jiní už jsou začleněni do holdingů větších evropských výrobců a obchodníků. Novým zatím nečitelným hráčem na evropském trhu je českým státem silně zadotovaná megatovárna Hillsu s obrovskou kapacitou. Výrobky Hill´s z Hustopečí zatím nejsou označovány Made in Czech Republic. Evropským poměrům se poněkud vymykají němečtí výrobci, kteří vytrvale posilují několik nezávislých značek a pohlcení koncerny dodávajícími řetězcům se brání. Speciální postavení v Čechách i dalších zemích Evropy má Kanada, tradiční výrobce a dodavatel krmiv. Kanadské produkty velmi silně ovlivňují náš trh, jsou chovateli velmi oblíbené pro stabilní kvalitu.

Označení MADE IN je samozřejmě používáno v obchodních bojích, v konkurenci. Výrobci z různých států mají rozdílnou obchodní pověst a předpoklad poctivosti a kvality. Státy, které se kvalitou svých výrobku tradičně chlubí, označují přesně MADE IN (např. France, Swiss, Sweden). Jiné státy nebo firmy, pokud jsou členy EU, se občas schovávají za MADE IN EU (typické pro např. Polsko, Holandsko). Až komické, ale přitom důležité pro chovatele, to může být u výrobků stejné značky (prodávané ve stejném obalu), které se na národní trh, například do České republiky, dostávají z různých továren stejného nadnárodního obchodně výrobního koncernu.

MADE IN CANADA

Toto označení nesou všechna krmiva, vyrobená v Kanadě. V Kanadě existuje jen několik výrobců (v současné době čtyři), kteří překonali a splňují složitá pravidla dovozu krmiv do Evropy. Evropská unie prostřednictvím úředníků se velmi snaží chránit skomírající dotované a nepoctivé evropské zemědělství. Zákazník může být klidný, žádné z krmiv na našem trhu není tak důkladně sledované a kontrolované všemi úřady (veterina, fyto, hygiena, kontrolní zemědělský ústav, celníci, daňaři aj.), jako krmiva z tzv. třetí země, kterou Kanada vůči Evropě je. 

MADE FROM CANADA

Značka MADE FROM CANADA je poměrně nová. Je to ještě o jeden stupeň silnější potvrzení kanadské národní hrdosti, kvality a důvěry ve výrobek. Pokud je na obalu Made From Canada, znamená to nejen, že výrobek byl vyroben v kanadské továrně na území Kanady, ale i že všechny použité komponenty jsou kanadské. U krmiv to znamená, že všechny suroviny v krmivu takto označeném jsou kanadské.

Kanadské krmivo – produkt přivezený z Kanady

Kanada je proslulá poctivou kvalitou. Je obrovským producentem zemědělských plodin, chová zdravým farmářským způsobem všechny druhy hospodářských zvířat, nemá poničené prochemizované životní prostředí. Kanaďan nemá potřebu a tradici nahrazování, falšování, švindlování a jiných v Evropě a zejména Asii obvyklých obchodních triků. Poctivou tradici a dobré jméno si Kanada cíleně chrání. Ochrana musí být aktivní, protože na dobrém jménu kanadských produktů se snaží někteří evropští i čeští výrobci krmiv parazitovat. Existují krmiva, která nemají naprosto nic společného s Kanadou a kanadským kvalitativním standardem, přesto používají nepodložená obchodní tvrzení typu Kanadská kvalita, nebo Podle kanadské receptury, případně používají v názvu některé typicky kanadské názvy.

V devadesátých letech minulého století kanadská krmiva, zejména proslulá K-9, velmi ovlivnila a naučila českou chovatelkou veřejnost krmit kvalitními kompletními krmivy a stala se v tomto desetiletí měřítkem – standardem - pro orientaci v kvalitě krmiv. První dovozy kanadského Nutramu, superprémiové značky, představily Evropě novou surovinu : žraločí chrupavku, později její výtažek chondroitin. Nutram je také průkopníkem dnes už plošného používání yucca schidigera. Až v návaznosti na pozitivní hodnocení Nutramů začaly být tyto a další suroviny používány dalšími světovými výrobci krmiv. S odstupem ještě delšího času se těchto přípravků chopili i zdravotníci a výrobci doplňků pro humánní výživu po celém světě.

Obsah stránky

1; Proč nelze krmivo vybrat jednoduše?

2; Granule jako granule

3; S cenou roste kvalita? Bejvávalo...

4; MADE IN … Na výrobci nezáleží?

5; Kanadské krmivo – produkt přivezený z Kanady

02
05
06
07
02
05
06
07