Koťata

Koťátka jsou kouzelně roztomilá a stále něco podnikají, jsou neskutečně zvědavá a odvážná, dokážou si hrát s každým kouskem provázku či papíru, kytičkou ve váze, zkrátka ve všem co se pohne vidí hračku či potencionální kořist a okamžitě loví. Statečně bojují se všemi „nepřáteli“ i s vlastní nemotorností, denně posilují všechny svaly, trénuje koordinaci pohybu a zdokonaluje se ve všech pohybových aktivitách. V tomto akčním období potřebuje kotě spoustu energie získanou nejen spánkem, ale v první řadě kvalitním krmivem. Aktivní a rostoucí kotě potřebuje ke svému fyzickému i psychickému vývinu vysokou přesně vyváženou hladinu živin (proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek). Zdravý růst a vývoj dává základ pro celý další život vaší kočky. Volba vhodného krmiva  tedy zasluhuje nejvyšší pozornost a na jeho kvalitě by neměl majitel v žádném případě šetřit.

Odstavení od kočičí mamky

Odstavení kotěte od matky je doprovázeno velkými změnami v příjmu potravy, v  tomto období se rozvíjí trávicí soustava, ale je stále velice zranitelná a neuvážené změny mohou způsobit poruchy trávení.  V prvních měsících je třeba podpořit také obranyschopnost, která bude kočku chránit po celý život. Imunita darovaná kočičí matkou slábne, proto je třeba posílit imunitu vlastní, která ještě není plně funkční a postupně se rozvijí. Vedle trávení a obranyschopnosti se zpevňuje struktura kostí, vyvíjí se životně důležité orgány a svalstvo, zdokonalují se kočičí smysly. V tomto období růstu a vývinu je výběr krmiva velice důležitý!

První dny s kotětem

Pořizujete-li si kotě od chovatele, známého či kamaráda, je důležité vyžádat si pro první dny krmivo, kterým bylo kotě v původním domově krmeno. Budete-li chtít kotě převést na novou značku, je důležité tento přechod pečlivě naplánovat popřípadě zkonzultovat s vaším veterinářem. Staré nevyhovující krmivo nahrazujte pomalu a postupně. První dny doporučujeme nahradit pouze ¼ denní dávky, jinak způsobíte kotěti zažívací problémy. Bříško kotěte nemá rádo náhlé změny, proto je důležité postupovat pomalu. 

Kotě krmte v malých dávkách zhruba po dvou hodinách a dbejte na to, aby dávka byla vždy čerstvá. I dospělá kočka přijímá potravu několikrát denně. Stejně jako si kočka v přírodě několikrát za den uloví čerstvou myš, i kočka chovaná v bytě touží několikrát za den po čerstvé dávce krmiva.

Krmivo už máme, do čeho ho dáme?

Než se s nadšením vydáte na nákup misek, talířků a dalších pomůcek se krmení, měli byste vědět, že kočka potřebuje misku širokou a mělkou, aby se při jídle nedotýkala hran misky velice citlivými hmatovými vousky. Citlivější kočky totiž vytahují krmivo z nevhodné misky tlapkami ven, aby si nemuseli hmatové vousky nepříjemně ohýbat. Totéž platí pro misku na vodu, tady ovšem vzniká jiný unikátní problém. Kočky mají rády vodu tekutou, zčeřenou, proto se neleknete, že kočka upřednostní vodu z vodovodu či si bude tlapkou vodu v misce nejprve čeřit.rstvé dávce krmiva.

Jak Krmit kotě? Kvalitně a kompletně!

Jak jsme již zmínili, v období růstu a vývinu vašeho kotěte je výběr krmiva velice důležitý! Jedině kompletní krmivo té nejvyšší kvality naplní všechny potřeby kotěte. Nenechte se klamat dnešními triky obchodníků, klamavým značením a lacinými krmivy v supermarketech vydávajícími se za kvalitní a kompletní. Krmivo musí být nejen chutné, musí kotěti poskytnout kompletní a vyváženou výživu v podobě kvalitních vysoce stravitelných bílkovin, ty zaručí bezpečné a bezproblémové trávení, zabraňují usazování a následnému kvašení odpadních látek bílkovinné povahy ve střevě kotěte a tím zabraňují i zažívacím potížím, průjmům a zápachu stolice. Na vysoké stravitelnosti se podílejí i omega mastné kyseliny (DHA), které chrání sliznici střev, řepná vláknina udržující střevní mikroflóru, lněné semínko, psyllium, mořské řasy a spousta dalších prvotřídních surovin obsažených pouze v krmivech vysoké kvality. O posílení imunity se postarají antioxidanty - vitamín E, vitamín C, lutein, taurin, betakarotén  a další biologicky aktivní látky. Antioxidanty společně s luteinem, omega mastnými kyselinami a bylinkami se podílí také na zdraví kůže a srsti. Pro zdraví a funkci močového ústrojí je důležitá nízká hladina hořčíku, nízký obsah minerálních látek a kontrolované pH díky vybraným surovinám jako jsou například brusinky.

Zvolíte-li pro své kotě kvalitní kompletní krmivo, postará se mimo jiné i o chrup vašeho mazlíka. Struktura granulek, yucca schidigera, listy zeleného čaje a máty pomáhají čistit zuby a dech. 

Rehydratace

Nejkvalitnější granule  vyrobena moderní technologií svou strukturou umožňují REHYDRATACI. Zejména v období přechodu z mateřské výživy na pevnou stravu koťata lépe přijímají granule zvlhčené. Po namočení získají granuky pro štěně výraznější chuť a vůni kvalitních přírodních surovin. Každé kotě upřednostní voňavý nabobtnalý knedlíček, který vznikne rehydratací pouze z těch nejkvalitnějších granulovaných krmiv.

Jak na to? - Přiměřenou porci granulek zalijte malým množstvím teplé vody (40 – 70 °C), nechejte asi 15 minut nabobtnat a změknout. Podejte ihned a teplé. Zbytky odstraňte z dosahu psa ihned po nakrmení.UDRŽUJTE ÚZKOSTLIVOU HYGIENU! Ve zbytku rehydratovaného krmiva se snadno namnoží nebezpečné mikroorganismy. Nikdy nenamáčejte zbylé granulky podruhé!

02
05
06
07
02
05
06
07