Problémový chlupáč

Většina psů se dvakrát nerozmýšlí, co zrovna zbaští. Jsou ale jedinci, jejichž bříška se s některými surovinami příliš či vůbec nepřátelí. S tímto problémem se psík sám nepopere a naším úkolem je podávat psovi pouze to nejkvalitnější krmivo vyrobené z nealergizujících, k psímu tělu šetrných surovin.

 

Při řešení psích zdravotních problémů je nejdůležitější nalézt jejich příčinu! Nejprve zvažte, zda jste doposud podávali svému psovi kvalitní krmivo. Pochroumané zdraví často zaviní levné nekvalitní granule a konzervy, které mohou přivodit více škody než užitku. V takovém případě nejprve zvolte některé z ověřených kvalitních základních krmiv. Pokud i přesto problémy u psa přetrvávají, doporučujeme výběr z funkčních krmiv řešících konkrétní zdravotní problém.

Jak vybrat pro svého chlupatého miláčka bezpečné krmivo?

V první řadě musíme zjistit, na kterou složky je pejsek citlivý - hypersenzitivní. V našich zeměpisných šířkách se setkáváme většinou s alergií na bílkoviny obsažené v pšenici a z živočišních zdrojů se často vyskytuje přecitlivělost na mléko či na tradiční červená masa - hovězí a vepřové. Po odhalení příčiny alergie u psů už jen stačí vybrat krmivo, které danou alergizující složku (alergen) neobsahuje.

 

Mezi složky potravy, na které mohou být psi citliví a mezi suroviny šetrné, řadíme například:

Suroviny alergizující, dráždivé
Suroviny nealergizující, šetrnější k bříšku
Maso hovězí, vepřové
Maso kuřecí, jehněčí a rybí
Pšenice
Rýže, kukuřice
Mléko
Sušený tvaroh, syrovátka

Pozor! Je třeba pečlivě číst zadní stranu obalu - povinnou deklaraci krmiva a umět rozeznat pojmy „z jehnečího masa“ a „s jehněčím masem“ V druhém případě se totiž jedná pouze o přídavek několika málo procent dietní složky do složky dráždivé. Takové krmivo citlivému psovi nepomůže. Nejkvalitnější krmiva jsou vyráběna pouze z nedráždivých surovin.
       

POTRAVNÍ PŘECITLIVĚLOST

Přecitlivělostí na některé složky potravy trpí až 40% psů. Taková porucha se u vašeho psa může projevit různě, například:
 
 • Poruchy kůže a sliznic (od nenápadných až po velmi vážné)
 • Vypadávání srsti či změna kvality srsti
 • Změny pigmentace
 • Podráždění, ekzémy či záněty kůže
 • Svědivost spojená se sebepoškozováním
 • Záněty spojivek či zvukovodů
Vedle těchto poruch se vyskytují i problémy dlouhodobé spojené s funkcí žaludku, střev a s vyprazdňováním. Od nepatrných, ale vážných projevů jako je plynatost, občasný průjem či zvracení se u psa setkáváme také s chronickými průjmy, problémy s ledvinami a jinými vážnými zdravotními komplikacemi.
 
Ve většině těchto případů se jedná o nenápadnou a velice dobře skrytou potravní přecitlivělost až alergii, kterou je složité odhalit. Bez nálezu a odhalení příčiny je pomoc složitá, ovšem porozumí-li majitel pejska principu citlivých reakcí na určité složky v potravě, může svému miláčkovi jednoduchým výběrem kvalitního krmiva dopřát plnohodnotný zdravý život bez problémů.

ORÁLNÍ HYGIENA

Nejen lidé, ale i někteří psi trpí na zubní kazy, zubní plak, zubní kámen a zápach z „dutiny tlamní“. Těmto problémům je třeba předcházet od samého začátku, kdy vybíráme vhodné granulky pro štěňátko. Ty nejkvalitnější kompletní granule se postarají nejen o zoubky malého chlupáče, kompletní krmivo řeší i zažívání, zdraví kůže a všechny ostatní problémy, které mohou vašeho čtyřnohého miláčka trápit.
 
Složky krmiva napomáhající čistotě a zdraví zubů:
 
 • Polyfosfáty sodíku vychytávající vápník, který způsobuje zubní kámen
 • Kyselina jablečná, která zabraňuje usazování a přeměně zubního plaku v zubní kámen
 • Chlorofyl z rostliny alfalfa pro svěží dech vašeho psa
 • Dlouhá ovesná vláknina, která napomáhá čistění zubů
 • Speciální tvar, odlišná křehkost a struktura granulí stírají ulpělý plak ze zubů
V první řadě je třeba dbát na to, aby pes nedostával zbytky od stolu svých páníčku. Právě takové jídlo svým složením absolutně nevyhovuje nejen psímu žaludku, ale i zubům, na kterých se usazují zbytky. Ty se přemění v zubní plak a jelikož si pes nečistí zuby dvakrát denně jako lidé, z plaku vzniká kaz a zubní kámen, jehož odstranění musí řešit veterinární lékař v celkové anestezii.
       

ZDRAVÁ KŮŽE A KRÁSNÁ SRST

Stejně jako my udržujeme svoji kůži zdravou, i naši čtyřnozí kamarádi si zaslouží péči o svou kůži a srst. Kvalitní krmiva pečují o zdraví pokožky a při problémech pomáhají řešit chronické kožní potíže, záněty pokožky, lupy, nezdravou řídkou línající srst či nedokonalou pigmentaci. Složení kvalitních krmiv vylučuje rizika většiny dietních intolerancí a cíleně podporuje obnovu a stavbu kůže a kožních produktů (srst, drápy, zvukovody, nosní houba) i sliznic. Posiluje ochranou funkci pokožky a je prevencí proti zánětům díky komplexní funkci aminokyselin, mastných kyselin, vitamínů a minerálních látek (zejména zinku).
Nejmodernější krmiva zanechají kůži a srst nejen zdravou, ale postarají se i o kvalitní pigmentaci dle standardu a zamezí nežádoucím nažloutlým odstínům u pejska bílého či narezlým odstínům u pejska zbarveného černě.
 
Suroviny pro zdraví kůže a srsti:
 • Omega mastné kyseliny z lněného semínka, lososového a konopného oleje omezují riziko kožního podráždění
 • Vitamín A a biotin podporují hojení pokožky
 • Vitamíny E a C neutralizují volné radikály
 • Aminokyseliny metionin a cystin vyživují srst
 • Organicky vázané minerály (cheláty), zejména zinek posilují lesk srsti
Vedle množství těchto podpůrných látek hraje významnou roli zejména jejich biologická kvalita, využitelnost organismem a interakce daných látek s konkrétním jedincem.