Štěně

V období růstu vašeho psíka se rozhoduje, jak bude vypadat po zbytek svého psího života, o stavu jeho chrupu, kvalitě srsti, síle drápů, zdraví kostí a kloubů, do značné míry se v závislosti na výživě formuje i jeho povaha, sebevědomí a temperament. Aktivní a rostoucí štěně jakéhokoliv plemene potřebuje ke svému vývinu vysokou přesně vyváženou hladinu proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Zdravý růst a vývoj dává základ pro celý další život psa. Volba vhodného krmiva pro štěňata tedy zasluhuje nejvyšší pozornost a na jeho kvalitě by neměl majitel v žádném případě šetřit. Zdravý, veselý a dlouhověký pes vyroste pouze ve správných podmínkách dokonalé výživy. Co zavčas nedostanete do štěněte, už nikdy nedoženete. V následujícím textu se dozvíte, jak krmit štěně.

Není štěně jako štěně

Štěněčí období se u psů liší v závislosti na velikosti plemene. Trpasličí a malá plemena se stávají dospěláky již v prvním roce života. Velké plemeno (do 45 kg) může být štěnětem 12 – 18 měsíců jejich života a v 18 měsících končí jejich růst.  U obřích plemen (nad 45 kg) je růst ještě pomalejší. Konečné hmotnosti dosahují v 18 měsících, ale vývoj kostí, zejména lebky, je ukončen až ve 2 letech.
Po celé toto období je nutný pečlivě vybalancovaný přísun základních živin, minerálů pro silné zdravé kosti, vitamínů. U velkých plemen je důležitý obsah glukosaminu a chondroitinu - nezbytných pro dokonalou stavbu kloubní tkáně. Nevhodně zvolené krmivo pro štěňata může mít v budoucnu za následek spoustu zdravotních problémů. 
 

Například: Nevyvážený poměr základních živin či základních stavebních kamenů - vápníku a fosforu – může mít za následek nerovnoměrný vývoj jednotlivých částí organismu. Nejčastějším případem bývá, že kostra velkých a obřích plemen nestíhá rychlý nárůst měkkých částí v období tzv. překotného růstu - kolem 3. měsíce, ale i později. 

Důležitá je i péče o „matku“

V průběhu březosti a kojení štěňátek  se osvědčilo krmit stravou pro štěňata i fenu a v závěrečném období domácího pobytu, kdy se štěňata učí přecházet na pevnou stravu, používat stejné krmivo pro fenu i štěňata. Kompletní krmivo
pro štěňata dodá malým rošťákům i jejich mamince vše potřebné pro zdravý kvalitní život.

Proč kvalitní kompletní krmivo pro
štěně?

  • V prvních měsících života zajišťuje kvalitní kompletní krmivo zdárný vývoj kosterní soustavy každého štěněte
  • Vybalancovaný obsah aminokyselin, vitamínů a minerálních látek
  • zdroj DHA a omega mastných kyselin např. z lososového oleje pro dokonalý vývoj mozku a zraku
  • Extrakty z bylin a psyllium pro správný průběh trávení, což je nejdůležitější v období přechodu z mateřské výživy na pevnou stravu
  • Antioxidanty chrání a posilují imunitní systém, působí antistresově při růstu a nabírání nových zkušeností vašeho štěněte
  • Velikost granulí je přizpůsobena snadnému krmení štěňat
  • Svým složením pokryje také zvýšenou energetickou potřebu březích a kojících fen

Kolik bašty pro juniora?

Spotřeba energie a živin se mění v závislosti na životní fázi a situaci. K mimořádně výrazným změnám dochází právě v období růstu a to je také jeden z podstatných důvodů, proč musí být krmivo pro štěňata a mladé rostoucí psy sestaveno jinak, než potrava psů dospělých.

REHYDRATACE


Nejkvalitnější granule pro štěňata vyrobena moderní technologií svou strukturou umožňují REHYDRATACI. Zejména v období přechodu z mateřské výživy na pevnou stravu štěňata lépe přijímají granule zvlhčené. Po namočení získají granuky pro štěně výraznější chuť a vůni kvalitních přírodních surovin. Každé štěně upřednostní voňavý nabobtnalý knedlíček, který vznikne rehydratací pouze z těch nejkvalitnějších granulovaných krmiv.

Jak na to? - Přiměřenou porci granulek zalijte malým množstvím teplé vody (40 – 70 °C), nechejte asi 15 minut nabobtnat a změknout. Podejte ihned a teplé. Zbytky odstraňte z dosahu psa ihned po nakrmení. UDRŽUJTE ÚZKOSTLIVOU HYGIENU! Ve zbytku rehydratovaného krmiva se snadno namnoží nebezpečné mikroorganismy. Nikdy nenamáčejte zbylé granulky podruhé!