Citlivá kočka

Pro kvalitní a dlouhý život kočky je třeba kvalitní kompletní krmivo, které ji dodá vše, co její tělo potřebuje. Stejně jako mezi námi jsou rozdíly v citlivosti na určité suroviny v potravě, i kočky mohou být na některé složky krmiva nesnášenlivé (intolerance) až alergické. Přestože jste věnovali výběru krmiva spoustu času a domníváte se, že dáváte své kočce to nejlepší, můžou se objevit nečekané reakce na krmivo a s tím spojené problémy. V takovém případě je velice důležité vybírat mezi kvalitními krmivy pouze receptury sestavené z anti-alergenních dietních surovin.  Přechod na toto krmivo musí být okamžité, bez postupného přechodu. 

Alergie

Alergie (hypersenzitivita) je tělo poškozující proces, kdy se setká imunitní systému s antigenem. Potravní alergie se může projevovat různě, většinou však digestivními (zažívacími)nebo dermatologickými (kožními) projevy. Látka, na kterou je kočka alergická se nazývá alergen a většinou se jedná o vysokomolekulární bílkovinu nebo polysacharid běžného krmiva. Na vzniku alergií se podílí jak genetické predispozice, tak prodělaná onemocnění trávicího aparátu např. zánět GIT. Zvýšené riziko alergických reakcí se vyskytuje u jedinců odstavených ihned po porodu. Mateřské mléko obsahuje řadu látek důležitých pro správnou funkci imunitního systému.

Intolerance

Dále se u koček může objevit potravní intolerance (nesnášenlivost) na složky potravy. U koček zejména na ryby a mléčné výrobky. Příznaky potravní intolerance jsou stejné jako příznaky alergie a záleží, který orgán je postižen (GIT, kůže). Diagnostika a léčba potravní nesnášenlivosti je zdlouhavá a vyžaduje vždy trpělivost a disciplínu majitele.

Krmivo pečující o alergické kočky 

Krmivo pro kočky přecitlivělé až alergické se může používat jako doplněk léčby nebo celoživotně jako funkční dieta. Pro vyloučení rizik z dietních intolerancí musí být v takovém krmivu zdrojem vysoce stravitelných bílkovin pouze kuřecí maso, zdrojem uhlohydrátů jen rýže. Ke krmivu obsažený biotin, niacin, komplex zinku a omega mastných kyselin (kyselina linoleová, DHA) posilují kožní bariéru a přispívají k odolnosti střevní sliznice. Na takovém kompletním krmivu může alergická kočka prožít dlouhý bezproblémový život bez léčebných zásahů.

02
05
06
07
02
05
06
07