B

Bílkoviny

Bílkoviny (proteiny) jsou nepostradatelnou součástí krmiva, poskytují aminokyseliny, stavební prvky, které jsou potřebné pro růst a obnovu tělních tkání. Složky aminokyselin mohou být metabolizovány k poskytnutí energie. Bílkoviny dělíme na stavební (kolagen, elastin, keratin), transportní a skladovací (hemoglobin, transferin), zajišťující pohyb (aktin, myosin), katalytické, řídící a regulační (enzymy, hormony, receptory), ochranné a obranné (imunoglobulin, fibrin, fibrinogen). Suroviny živočišného původu jsou zdrojem hodnotnějších a využitelnějších bílkovin, než rostlinné. Proto by kvalitní kompletní krmivo pro psa vždy mělo obsahovat nadpoloviční většinu živočišných surovin.

nahoru

Č

Čerstvé maso

Čerstvé maso - tento pojem používají obchodníci jen v reklamě, v povinné deklaraci se už tolik lhát neodvažují. Prodejci „zapomínají“ rozlišovat mezi sušinou a přepočtem na naturální surovinu. Chytřejší zákazník má stále na paměti, že čerstvé maso obsahuje zhruba 70% vody, z jednoho kg masa usušením vznikne zhruba 0,2 kg moučky a 0,1 kg tuku.  Masová moučka obsahuje asi 55% bílkovin. Při hodnocení krmiva je potřeba vyjít z hodnoty obsahu dusíkatých látek, tj. (hrubého) proteinu a zejména z vyhodnocení zdrojů v sestupném seznamu surovin. Čerstvého masa technologicky nelze do granulí dodat větší množství.

nahoru

E

Extruze

Extruze je výrobní proces, při kterém je jedním technologickým krokem za zvýšené teploty a při vysokém tlaku krmivo provařeno a dopečeno. Pokud je extruze provedena na moderních strojích, biologická hodnota složek krmiva je zachována lépe než při domácím vaření. Hmota – těsto, která prochází extrudérem, může obsahovat maximálně 15% vlhkosti, proto jasně lže každý, kdo tvrdí, že v jeho krmivu je použito vyšší množství syrové svaloviny (ta samotná má obsah vody až 80%). 

nahoru

G

Granule

Granule je obecně používaný název pro krmivo vyrobené extruzí. Tvar nehraje ve výživě zvířete velkou roli. Vetší roli hraje velikost granulí, měla by odpovídat velikosti zvířete, případně jeho individuálním požadavkům. Důležitá je „hustota“, objemová hmotnost. Lehké vzduchem plněné velké granule mají jen okolo 250g na 1 litr, desetikilový pytel pak dělá v obchodě veliký dojem. Kvalitní krmiva mívají nad 500g v 1 litru. Důležitý při odměřování denní krmné dávky a vypočítávání ceny.

nahoru

I

Imunita

Imunita je schopnost organismu bránit se škodlivým látkám, chorobám, bakteriím či virům z vnějšího prostředí či z prostředí vnitřního. Imunitní systém nalezneme i u rostlin, ale nejlépe je vyvinut u živočichů. Posiluje ho řada důležitých, zdraví prospěšných látek, které je nutné přijímat stravou.

nahoru

K

Kompletní krmivo

Kvalitní kompletní krmiva dodají vašemu čtyřnohému kamarádovi vše potřebné. Vyřeší za vás problémy, kterými zvířata často trpí, jako např. nekvalitní srst, potravní přecitlivělost, čištění zubů a zubní kámen, péče o klouby a kosti, problémové vylučování, krevní oběh a ostatní. Je tedy třeba pečlivě vybírat, pouze ta nejmodernější a nejkvalitnější světová krmiva se o vašeho mazlíka postarají opravdu kompletně!

Krmivo

Zvíře přijímá krmivo, aby získalo živiny a energie potřebné k zachování života a k zajištění reprodukce. K tomu je zapotřebí, aby bylo podáváno krmivo vhodné, které zvíře ochotně přijímá a které je zdrojem vyvážené krmné dávky. Při výběru krmiva zohledňujeme kromě obsahu živin a cenové relace také další charakteristické rysy a vlastnosti krmiv. Jedná se zejména o zdravotní nezávadnost, kompletnost, chutnost, vůni, jeho vzhled, vhodnost v konkrétních životních podmínkách a stáří, uchování kvality, jednoduchost skladování a přípravy.

nahoru

M

Masné produkty

Maso se skládá ze svalových vláken, tuku, pojivové tkáně, povázek, šlach a cév. Obsahuje rozdílné množství tuku. Syrové libové maso z různých druhů zvířat má průměrně okolo 70 až 76 % vody, 20 až 22 % bílkovin a 2 až 9 % tuku. Maso má nezastupitelnou roli ve výživě psů a koček, žádná rostlinná surovina ho nemůže plně nahradit. Maso je zdrojem kvalitních bílkovin, tuků, železa a některých vitamínů skupiny B, vyznačuje se chuťovou přitažlivostí a vysokou stravitelností. Mezi vedlejší produkty porážky zvířat, které jsou využívány při průmyslové výrobě laciných krmiv, patří i suroviny jako krev, kosti, trávicí orgány, hlavy a další.

Maso

V základu granule jsou z živočišných produktů vždy použity moučky, čili více či méně šetrně usušené maso. Zvířeti kvalitní moučka nevadí, naopak voní mu a chutná.  Pokud vůbec je v granuli „čerstvé“ maso, tak je před vlastní extruzí přidáváno formou pasty, čili rozmixované ve vodě.  Neexistuje technologie, která by dodala do granule větší množství čerstvého masa. Tato technologie je u několika málo výrobců (Nutram) používána, ale v drtivé většině je tímto tvrzením zákazník-člověk jen klamán. Nesušené „maso“, obvykle rozmixovaná nebo hydrolyzovaná kuřecí játra, bývá v dochucovacím nástřiku hotových granulí. Aplikuje se na povrch obvykle společně s tukovým nástřikem. V propagaci obsahu „pravého“ masa probíhá neférový boj o zákazníka.

Mikroelementy

K mikroelementům nebo stopovým prvkům patří ty biologicky aktivní látky, které i v minimálních množstvích výrazně ovlivňují mnohé životní procesy. Mezi mikroelementy řadíme železo, měď, mangan, zinek, jód, selen, kobalt, chrom a další. Jsou součástí mnohých enzymů, hormonů a vitamínů. V rostlinách a živočišných organismech se nacházejí ve formě organických sloučenin. I moderní doplňky mikroelementů v nejkvalitnějších krmivech jsou ve formě organických sloučenin, obvykle jsou navázány na bílkovinu (chaláty, bioplexy).

Minerální látky

Mezi makroelementy, minerální látky potřebné ve větším množství, řadíme vápník a fosfor, draslík, sodík, chlór a hořčík. Obvykle mají nejenom funkce mechanické „stavební“, ale zúčastňují se i mnoha biochemických procesů a jsou součástí enzymových a jiných řídících systémů. V kompletních krmivech se vyskytují přirozeně v kvalitních surovinách a jsou i doplňována. Při laboratorním rozboru krmiv jsou všechny minerální látky deklarovány jako nespalitelný zbytek, popel, popeloviny. Neznamenají balast, vždy v krmivu musí být.

nahoru

N

Nenasycené mastné kyseliny

Mastné kyseliny jsou součástí mnoha biologicky důležitých látek. Jsou součástí buněčných membrán, mají důležitou funkci v nervové tkáni, ovlivňují svalové stahy, srážení krve, průběh zánětu, kvalitu kůže a kožních derivátů. Zdrojem nenasycených mastných kyselin v krmivu jsou tuky, musí však být správně vybrané podle složení.

nahoru

P

Podvýživa

Podvýživa je chorobný stav provázený zmenšením objemu těla, úbytkem tělesné hmotnosti a sníženou odolností organismu. Příčinou onemocnění jsou chyby v krmivu (nedostatečné množství, neplnohodnotnost, škodlivost), v krmení (nepravidelnost), v přijímání krmiva a v jeho trávení. Může být příznakem infekčních, parazitárních nebo nádorových onemocnění. U postižených zvířat je nutné odstranit základní příčinu a upravit krmivo.

nahoru

S

Sušina

Po dokonalém laboratorním vysušení (odstranění vody) krmiva zůstává sušina. Všechno, co není voda, je sušina. Kompletní suchá krmiva, tj. granule, mají jen 10% vlhkosti a 90% sušiny. Naopak v konzervách a kapsičkách kupujete až 85% vody a jen 15% sušiny.

nahoru

T

Tuky

Tuky představují energii v nejkoncentrovanější formě. Obsahují asi dvojnásobné množství energie než uhlohydráty nebo bílkoviny. Kromě energetické hodnoty mají roli ve využívání v tuku rozpustných vitamínů a dodávají organismu esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro celkové zdraví zvířete, pro činnost ledvin, stav kůže a srsti a pro reprodukci.

nahoru

U

Uhlohydráty

Uhlohydráty, jinak také sacharidy, zásobují organizmus energií a mohou se přeměňovat do zásoby na tuk. Řadíme mezi ně jednoduché cukry (např. glukóza) i větší molekuly (např. škrob), které jsou složeny z jednoduchých cukrů. Uhlohydráty mohou tvořit i složitější komplexy navázané na bílkoviny. V rostlinných surovinách, které často tvoří hlavní zdroj uhlohydrátů v krmivech, zejména lacinějších, je důležitým uhlohydrátem celulóza, vláknina.

nahoru

V

Vitamíny

Vitamíny jsou látky, které zabezpečují normální fyziologický vývin a životní pochody organismu. Rozdělujeme je na dvě základní skupiny: vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny skupin B, H, C, P). Ve výživě zvířete je řadíme mezi doplňkové výživné látky, které v těle nejsou ani zdrojem energie, ani stavební složkou živé hmoty. V organizmu se vitamíny uplatňují zejména jako katalyzátory enzymatických procesů.

Vlhkost

Obsah vody v krmivu je deklarován jako vlhkost. Vlhkost u kompletních suchých krmiv bývá 10 %. Znamená to, že platíte za 90% vyživujícího obsahu a 10% vody. Vlhkost nad 10% znamená velmi zvýšené riziko pomnožení plísní a jiných mikroorganismů. Krmiva s vlhkostí nad 11% musí být silně chemicky stabilizována nebo uzavřena v konzervě.

Vyvážená krmná dávka

Vyváženou krmnou dávku můžeme definovat jako kombinaci krmných součástí, které dodávají veškerou energii a nezbytné živiny potřebné k udržení zvířete v dobrém zdravotním stavu s ohledem na jeho věk, temperament, způsob života, druh a intenzitu pracovního zatížení, teplotu prostředí a další faktory. Vyvážená krmná dávka vašeho čtyřnohého kamaráda celoživotně šetří, proto psi správně krmení kompletními krmivy se prokazatelně dožívají vyššího věku.

Vyvážené krmivo

V různých životních stádiích a v různých podmínkách prostředí i zátěže má zvíře rozdílné potřeby. Těm by mělo být přizpůsobeno kompletní krmivo. Pro organismus je vyčerpávající jak hladovění, tak i překrmování, které ovšem nemůžeme měřit celkově. Přiměřenost, dostatek a rovnováha musí být u každé z důležitých složek krmiva. I obézní zvířátko může kvalitativně hladovět, když v krmivu nějaká složka chybí.

nahoru

Z

Základní živiny

Mezi základní živiny patří bílkoviny, tuky a uhlohydráty. Z nich prostým „spálením“ čerpá organismus energii pro pohyb, teplo apod. Ze správně složených krmiv vytěžuje „stavební kameny“ pro růst, obnovu a reprodukci, případně regulaci. Z těchto živin staví a obnovuje tkáně, orgány a udržuje jejich činnost. Ke jmenovaným třem základním a nejobjemnějším živinám nedílně patří minerální a stopové prvky (makroelementy a mikroelementy) a vitamíny. Nepostradatelnou součástí potravy je také voda. Přijímané krmivo musí obsahovat všechny hlavní živiny, a to ve správném množství a vzájemném poměru.

Zelenina

Pro psy a kočky nemá zelenina velký význam, nebývá pro ně chuťově přitažlivá. Vysoký obsah vody a nestravitelné vlákniny znamenají, že v syrovém stavu zelenina nemůže významněji přispět k jeho výživě. Zelenina je nicméně pro psy dobrým zdrojem vitamínu A a B.

Některé zeleniny se po tepelné úpravě v krmivech používají, zejména hlízy jako zdroj uhlohydrátů (brambory).

zz Cena krmiva

Ano, je to pravda. Opravdu se může stát, že krmení levným krmivem je dražší, než využívání toho nejlepšího!

Tato orientační kalkulace zohledňující využitelnost krmiva nemůže počítat s náklady na nutné doplňky výživy psa krmeného horšími krmivy a zejména na jeho častější onemocnění a drahé návštěvy u veterináře.

Kvalita s vlivem na kondici a délku života psa se rozhodně projeví a vyplatí. Kam chodí špičková krmiva, tam nechodí lékař.

Orientační třídění krmiv

Přesná kriteria a názvosloví neexistuje, zažité a v celém světě používané třídění je toto:

ECONOMY – krmiva nejnižší a nejlacinější třídy, která se laboratorním rozborem ještě blíží ke kriteriím kompletnosti. Vyznačují se nízkou stravitelností a využitelností. Suroviny v nich použité jsou směsné, převážně rostlinného původu, jako vedlejší produkty rostlinného a živočišného původu, oleje a tuky. Najdete je obvykle v supermarketech.

STANDARD – krmiva vyráběná s cílem co nejlevněji dosáhnout kompletního nakrmení a přežití psa, na kterého nejsou kladeny žádné vyšší nároky. Vyznačují se poměrně nízkou stravitelností a využitelností. Jsou určeny pro nejširší, ale neinformovanou chovatelskou veřejnost, nejčastěji se s nimi potkáváme v reklamách.

PREMIUM – kompletní krmiva z kvalitnějších surovin, s vyšší stravitelností a využitelností, naplňující všechny potřeby psa. Použité suroviny jsou individuálně deklarovány ( např. kuřecí moučka, pšenice apod., neobsahují směsi vedlejších produktů z výroby potravin). Používají je informovanější a zorientovanější chovatelé, ke koupi jsou převážně ve specializovaných obchodech s potřebami pro zvířata.

SUPERPREMIUM - nejvyšší třída kompletních krmiv vyrobených s cílem nejvyšší kvality a nejlepšího působení na psa. Mají vysokou stravitelnost, kompletnost a přístupnost živin. V podrobné deklaraci uvádějí jednodruhové suroviny, převážně živočišné, plus zdravotní doplňky. Prodávají se ve specializovaných obchodech s potřebami pro zvířata a ve veterinárních ordinacích.

Jak vybrat a nenechat sebe zmást a psa ošidit

Orientujte se podle:

  1. Ceny krmiva v obchodě (pozor, často může klamat, i nejhorší šunt v hezkém pytli může mít nasazenu cenu pěkně vysoko, i nedávno kvalitní značka může po změně receptury plošně zlevnit a klesnout o dvě až tři třídy níže)
  2. Zařazení  krmiva do třídy, jak ho uvádí v propagaci výrobce a prodejce (pozor, často mlží a dezinformují)
  3. Deklarace, která musí být uvedena na každém obalu, tj. podle seznamu použitých surovin a analýzy (%) hrubé bílkoviny, uhlohydrátů, tuků (pozor, drobným písmem psaná povinná analýza se často velmi liší od propagačních údajů na přední straně pytle)
  4. Informací zkušenějších chovatelů a přátel, pokud nejsou finančně zainteresováni na prodeji

 

nahoru