Musím být odborníkem, abych dobře krmil svého psa?

Dělba práce, odbornost a specializace jsou znakem dobře zorganizovaného společenství. To vědí i mravenci. Žádný člověk nemůže být odborníkem na všechno a určitě nemůžeme žádat po miliónu českých majitelů psů, aby všichni byli experti ve výživě. Vždyť přece každý chce jen správně nakrmit svého psa. Možná vás překvapí, že řešit to začali a historii oboru přípravy hotové potravy pro psy zahájili už v roce 1860, kde jinde než v Americe, psími suchary Jamese Spratta. Dnes v oboru výzkumu a vývoje pracují stovky odborníků. Nejlepší kompletní suchá krmiva jsou na takové úrovni, že psům může závidět každé dítě i důchodce pojídající potraviny ze supermarketu. Potřeby psů v různých stádiích růstu, vývoje, stárnutí, zátěže a v různých podmínkách chovu jsou zmapovány naprosto přesně. Potřebné ingredience i technologické postupy výroby jsou dopracovány k dokonalosti. Složité biologické procesy jsou poznány nesrovnatelně lépe a přesněji, než ve výživě lidí. Poznatky, které jsou dávno ověřeny v krmivech na milionech psů, jsou až s velkým zpožděním se směšnou slávou uplatněny v potravinářství. Váš pes by mohl být krmen pohodlně, jednoduše a dokonale, bez toho, že byste jako zodpovědný chovatel musel mít něco o krmivech nastudováno.

Proč nelze krmivo vybrat jednoduše?

Ve starověkém Babylonu došlo ke zmatení jazyků, za trest. Předtím bylo dorozumění mezi lidmi jednoduché a pohodlné. Dnes obchodníci vytvářejí další zmatení cíleně a využívají jej ve svůj prospěch. S větší či menší poctivostí vyrábí v různém stupni kvality, ze zcela různých zdrojů, s rozdílnými náklady i požadovanými zisky. Jen ten pes často zůstává jako nedůležitý někde v pozadí – důležité je nachystat na zákazníka takový „marketingový mix“, aby nakoupil podle záměru obchodníka. Pak vejde chovatel s hladovým psem do obchodu a vidí desítky značek krmiv a všechna jsou prý pro něj nejlepší… Tuší, že se dostal do boje nejen o obsah své peněženky, ale především o zdraví svého psa. Proti němu stojí obchodníci, velmi dobře připravení, odborníci s výhodou znalostí zboží i předpisů, s náskokem v informacích, profesionálové s odhodláním zkreslovat, mlžit, ba i falšovat. Nikoliv ve prospěch psího pokolení či ve prospěch kvality krmení. Jen v zájmu a ve prospěch obchodu.

"Změna je život", myslí si to i váš pes?

Tak zrovna tohle si pes určitě nemyslí. Pes je konzervativní tvor, na rozdíl třeba od kočky. Očekává, že každý den v pravidelný čas dostane na stejném místě do stejné misky stejné krmivo. Změny nemá rád, dokonce i jeho bříško rádo pravidelně opakuje stejný proces, aby pak v pravidelný čas mohlo upustit na oblíbeném místě dobře formovaný produkt svého trávení. Pes moc rád a dlouho spí, a to také nejraději pravidelně podle denního programu svého pána nebo své rodiny. S nadšením se přizpůsobí, když mu připravíte nějakou aktivitu mimo běžný program, určitě vás bude rád následovat kamkoliv a sdílet s vámi nové situace. Ale když mu dáte možnost návratu do navyklého režimu, ještě raději ho přijme. Pes zkrátka nemá moc rád změny a už vůbec ne v krmení. Proto musíte krmivo vybrat zodpovědně - pokud najdete to vhodné, krmte zavedenou značkou dlouhodobě, třeba i celoživotně.

Granule jako granule?

Vždyť přece žije tolik psů na ekonomických laciných krmivech! Zodpovědně se zamyslete nad tím, jaký je váš vztah k vašemu psu a co s ním chcete prožívat. Chcete-li, aby pro vás byl zdrojem dobré nálady a energie, aby vyzařoval pohodu a zdraví, abyste vy i jiní lidé viděli, jak je krásný, a to všechno maximálně dlouho, krmte ho co nejlépe. Záleží tedy na tom, co od svého psa očekáváte a jak ho máte rádi. Mizerné krmivo stejně jako například mizerný benzín a nevhodné mazací oleje pro auto nedávají organismu všechno, co potřebuje. Dochází k tzv. kvalitativní podvýživě. To znamená, že i když například energeticky je organismus zásoben přebytečně až k obezitě, tak nějaká maličkost, obvykle zrovna ta nepostradatelná a důležitá, nenahraditelně chybí. Pes nějakou dobu přežívá zdánlivě normálně, uvnitř ale zoufale pracuje, používá různé záchranné náhradní mechanismy a některé procesy svého těla pozastaví. Příroda si pomáhá náhradními a ne optimálními procesy, v těle vznikají jiné odpadové látky často poškozující další procesy. Tyto nouzové režimy sice udržují život, ale organismus vyčerpávají a rychle opotřebovávají. Některé projevy jako narušený růst a obnova tkání jsou časem viditelné, jiné jsou méně markantní, ale o to nebezpečnější. Hledáním náhradních řešení a používáním zásob se organismus vyčerpává, opotřebovává a mnohem rychleji stárne. Dobrý pozorovatel varovné znaky vidí. Mizernou výživou poškozovaný pes má přitlumený temperament, nerad se pohybuje, je celkově méně výkonný, může mít projevy podráždění, více odpočívá, je chováním i vzhledem „matný“. Spojivky (okolí očí) nebývají čisté a jasné a zejména srst nedosahuje té kvality – lesku a barvy, na jaké pes geneticky dozajista má. 

V takové situaci je pes náchylný pochytat kdejakou infekci, hůře se mu hojí poranění, projevují se větší či menší poruchy trávení i celkové výměny látkové. Příznaky lidé bohužel často podceňují. Trvalý nebo opakující se nezdravý zápach, větry, nepravidelné vyměšování, opakované průjmy či zácpy, to už jsou varovné signály, které bychom dozajista neměli přehlížet.

Prodejci nejlacinějších krmiv spoléhají na psí instinkty, na to, že se dostane ještě i k jiné stravě, například k odpadu ze stolu v rodině. Některý špatně krmený pes má to štěstí, že občas dostane nebo „sežene“ kus něčeho na přilepšenou. Jeho forma se může zlepšit po čerstvých syrových vejcích, po nálezu krásně shnilé ryby, po tajném krmení dítětem odmítanou stravou a podobně. Ale to není trvalé a dobré řešení pro čtyřnohého člena rodiny. Jediný způsob, jak mít psa v plné formě, zdravého a veselého, a to všechno co nejdéle, je nakrmit ho správně. Znalosti a podmínky pro to máme.

S cenou roste kvalita? Bejvávalo...

Kupujete  svému psovi nejlepší krmivo, vyzkoumané špičkovými veterináři, biology a nutričními experty? Pokud jste se trefili do některé z opravdu kvalitních tradičních značek, vyráběných nezávislými firmami v Čechách, Evropě, v Kanadě či USA, tak vám můžeme blahopřát. Možná ale žijete v bludu pečlivě budovaném těmi nejprotřelejšími obchodníky. V posledních letech bylo mnoho z původních dobře známých, svými otci zakladateli k vrcholu poznání dovedených značek, vykoupeno a převzato nejvlivnějšími obchodními koncerny. Legendy krmivářství, jako pan Iams a jemu podobní tvůrci krmiv, se bezmocně obrací v hrobech. Jejich díla se uchopili čistí obchodníci se stejnými metodami jako u jejich náhražkových potravin a pracích prášků. A navíc nám do toho přišla ta krize – prodává cena, přesněji sleva.

Pes nám za trochu zamyšlení stojí:  Zdražuje se všechno a ceny surovin rostou nejvíce. O desítky až stovky procent vyrostly světové ceny rýže, kukuřice, masa, doplňků. A „kvalitní značka“ zlevní o třicet procent, čímpak to asi může být? Změnil se obsah pytle, nebo nás až dosud klamali a natahovali neuvěřitelnými zisky, nebo že by obojí…  A někteří ani nezlevní, jen vymění obsah sáčku za „vedlejší produkty živočišného původu a vedlejší produkty rostlinného původu“, napíšou to mrňavým písmem do deklarace, na přední straně ale hrdě ponechají něco o špičkové vědecké dietě. Takový je obchod – i z bývalé dobré pověsti se dá vyžít. I se zastaveným vývojem a dokonce zborcením kvality. Ještě nějakou dobu na úkor nepozorného zákazníka i zdraví jeho psa. Do té doby, než začneme prodávat ještě lepší prací prášek, pardon vědecké krmivo, mnohem lepší, než ty „běžné“ granule.

Je dobré si upřesnit, kdo vyrábí a prodává váš prací prášek a vaše krmivo. Šampon nakupujeme v supermarketu, ale pro krmivo chodí pozorný majitel psa do speciální prodejny nebo k veterináři. Netuší, že ze setrvačnosti tito „nezávislí“ prodejci jsou velmi často předvojem, užitečným odborným servisem dnes už zevnitř vykradených supermarketových značek.  Příslušnost ke koncernům se čeští prodejci velmi snaží zatajovat, pokud o ní vůbec sami uvažují..

Víte, že: Eukanuba = Procter & Gamble, Purina ProPlan = Nestlé, Royal Canin = Mars, Hill´s Science Diet =  Colgate-Palmolive.

Opravdu nezávislé značky svého výrobce nejen na svých obalech hrdě a otevřeně uvádějí. Na kterém z výše uvedených velmi pozměněných krmiv se jeho původ opravdu dozvíme?

Co den, to změna v misce = špatně!

 Je mnoho kriterií, podle kterých vybíráme krmivo pro psa. Jen některým chovatelům záleží i na tom, aby si pes pochutnal. Při nákupu dochází k paradoxu, člověk vybírá pro psa, nezná jeho „názor“, neochutnává. I když je strávníkem a konečným zákazníkem pes, my mu moc na výběr nedáváme. Obchodníci se tedy logicky zaměřují na to, jak přesvědčit člověka, který nakupuje a platí, pes může někde být až na druhém místě. My totiž tak úplně nevíme, co by kupoval náš pes – musí baštit to, co jsme mu domů přivezli. U kvalitnějších krmiv, která opravdu obsahují masové moučky, živočišné tuky, kvalitní rostlinné produkty, dokonce i bylinky, nemůžeme až tolik sáhnout vedle. Už díky základním surovinám a jejich přirozeným vůním budou psovi chutnat. Těžší je to s chutěmi u ekonomických krmiv. Je jasné, že sojový šrot, rostlinný olej a obilniny psovi příliš nevoní, ale hlad a nemožnost výběru bývá dobrý kuchař. Oblafnout smysly člověka různými aromaty je velmi jednoduché, přesvědčit dokonalejší čich psa je těžší. Dnes už ale existují specializovaní odborníci na umělé dochucování krmiv, která původně pro psa žádnou chuť a přitažlivost neměla. Takže paradoxně i dokonalou chemií přichucené nekvalitní krmivo může někdy psovi zavonět.

MADE IN … na výrobci nezáleží?

Místem zrodu hromadně připravovaných a později průmyslově vyráběných krmiv jsou Spojené státy americké, s obrovským objemem výroby i spotřeby, ale bez větších ambic vyvážet do Evropy a bojovat s protidovozními předpisy dotovaného zemědělství EU. V západní Evropě nastal rozvoj výroby po druhé světové válce, výzkum a výroba se vyšvihly na velmi vysokou úroveň zejména ve Velké Britanii a Francii. Velcí tradiční výrobci dnes bohužel ztratili svou pozici na nezávislém trhu a stali se dodavateli řetězců a amerických i jiných nadnárodních korporací. Rodinné firmy generace budující skvělé značky byly prodány koncernům (např. Nestlé – Purina One, Dog Chow a dokonce i ProPlan, Mars - Pedigree, Colgate-Palmolive – Hill´s Science Diet, Procter and Gamble – Eukanuba). Bývalé nejkvalitnější nezávislé značky se různou rychlostí přeměňují v supermarketové, kde obrat a marže, nikoliv kvalita a dobré jméno je cílem. Ve východní Evropě nastal rozvoj oboru až po pádu komunistických režimů. V Čechách máme několik historicky nových velmi úspěšných výrobců krmiv ekonomické až střední třídy, z nichž někteří budují a dokonce vyvážejí své nezávislé značky, jiní už jsou začleněni do holdingů větších evropských výrobců a obchodníků. Novým zatím nečitelným hráčem na evropském trhu je českým státem silně zadotovaná megatovárna Hillsu s obrovskou kapacitou. Výrobky Hill´s z Hustopečí zatím nejsou označovány Made in Czech Republic. Evropským poměrům se poněkud vymykají němečtí výrobci, kteří vytrvale posilují několik nezávislých značek a pohlcení koncerny dodávajícími řetězcům se brání. Speciální postavení v Čechách i dalších zemích Evropy má Kanada, tradiční výrobce a dodavatel krmiv. Kanadské produkty velmi silně ovlivňují náš trh, jsou chovateli velmi oblíbené pro stabilní kvalitu.

Označení MADE IN je samozřejmě používáno v obchodních bojích, v konkurenci. Výrobci z různých států mají rozdílnou obchodní pověst a předpoklad poctivosti a kvality. Státy, které se kvalitou svých výrobku tradičně chlubí, označují přesně MADE IN (např. France, Swiss, Sweden). Jiné státy nebo firmy, pokud jsou členy EU, se občas schovávají za MADE IN EU (typické pro např. Polsko, Holandsko). Až komické, ale přitom důležité pro chovatele, to může být u výrobků stejné značky (prodávané ve stejném obalu), které se na národní trh, například do České republiky, dostávají z různých továren stejného nadnárodního obchodně výrobního koncernu.

MADE IN CANADA

Toto označení nesou všechna krmiva, vyrobená v Kanadě. V Kanadě existuje jen několik výrobců (v současné době čtyři), kteří překonali a splňují složitá pravidla dovozu krmiv do Evropy. Evropská unie prostřednictvím úředníků se velmi snaží chránit skomírající dotované a nepoctivé evropské zemědělství. Zákazník může být klidný, žádné z krmiv na našem trhu není tak důkladně sledované a kontrolované všemi úřady (veterina, fyto, hygiena, kontrolní zemědělský ústav, celníci, daňaři aj.), jako krmiva z tzv. třetí země, kterou Kanada vůči Evropě je. 

MADE FROM CANADA

Značka MADE FROM CANADA je poměrně nová. Je to ještě o jeden stupeň silnější potvrzení kanadské národní hrdosti, kvality a důvěry ve výrobek. Pokud je na obalu Made From Canada, znamená to nejen, že výrobek byl vyroben v kanadské továrně na území Kanady, ale i že všechny použité komponenty jsou kanadské. U krmiv to znamená, že všechny suroviny v krmivu takto označeném jsou kanadské.

Kanadské krmivo – produkt přivezený z Kanady

Kanada je proslulá poctivou kvalitou. Je obrovským producentem zemědělských plodin, chová zdravým farmářským způsobem všechny druhy hospodářských zvířat, nemá poničené prochemizované životní prostředí. Kanaďan nemá potřebu a tradici nahrazování, falšování, švindlování a jiných v Evropě a zejména Asii obvyklých obchodních triků. Poctivou tradici a dobré jméno si Kanada cíleně chrání. Ochrana musí být aktivní, protože na dobrém jménu kanadských produktů se snaží někteří evropští i čeští výrobci krmiv parazitovat. Existují krmiva, která nemají naprosto nic společného s Kanadou a kanadským kvalitativním standardem, přesto používají nepodložená obchodní tvrzení typu Kanadská kvalita, nebo Podle kanadské receptury, případně používají v názvu některé typicky kanadské názvy.

V devadesátých letech minulého století kanadská krmiva, zejména proslulá K-9, velmi ovlivnila a naučila českou chovatelkou veřejnost krmit kvalitními kompletními krmivy a stala se v tomto desetiletí měřítkem – standardem - pro orientaci v kvalitě krmiv. První dovozy kanadského Nutramu, superprémiové značky, představily Evropě novou surovinu : žraločí chrupavku, později její výtažek chondroitin. Nutram je také průkopníkem dnes už plošného používání yucca schidigera. Až v návaznosti na pozitivní hodnocení Nutramů začaly být tyto a další suroviny používány dalšími světovými výrobci krmiv. S odstupem ještě delšího času se těchto přípravků chopili i zdravotníci a výrobci doplňků pro humánní výživu po celém světě.

Na velikosti nezáleží? Ba naopak!

Jakkoliv vysoká cena štěněte je jen začátek dalších často mnohem vyšších výdajů. Ekonomická krize způsobila, že vlna množení psů a módní obliba velkých plemen poklesla. I cena štěňat výrazně klesla. Množitelé se už vrhají jinam, na výnosnější byznysy, jen zodpovědní a zapálení chovatelé zůstávají. Při výběru plemene štěněte a při samotné koupi od chovatele je třeba si uvědomit, případně zkalkulovat, kolik stojí krmení a péče o psa. Je to závazek na dlouhá léta! Když rodina nemá na to, aby opravdu dobře krmila náročného psa velkého nebo dokonce obřího plemene, je přece tak jednoduché vybrat si psího parťáka z nepřeberného množství středních nebo malých plemen, všech možných vzhledů, povah i pracovních a společenských vlastností. Péče o malého psa může být levnější, ale v každém případě je dobré si uvědomit, že v rozpočtu rodiny ani ta nebude zanedbatelná. Za krmivo pro malého psa vydáte nejméně několik stokorun měsíčně. U velkých plemen počítejte s tisícovkami. A pozor: každé ošizení je na velkém psovi navždy, a to i na dálku, poznat. Zejména kvalitativně hladovějící štěně a rostoucí mladý pes může nést po celý život více či méně nápadné následky. Mnoho z vad ve stavbě těla, které jsou psům vytýkány ve výstavních kruzích, by nenastalo při správně zvoleném krmivu. A mnoha nemocem a drahým léčbám by se předešlo vyrovnanou kompletní výživou. Pokud musím šetřit a nemohu krmit velkého psa (velké psy) dobře, je poctivější poohlédnout se při výběru po nějakém menším.

Hodnota psa = cena psa?

Nepleťme si cenu štěněte s hodnotou psa. Kříženec nebo nalezenec z útulku nám může přinést často mnohem větší radost, než nositel skvělého rodokmenu, který nedokázal naplnit obrovská očekávání do jeho koupě vložená. Nejvyšší hodnotu má pes, který svému pánečkovi nebo celé rodině dává uspokojení z bezproblémového veselého partnerství doma, při odpočinku i při venkovních sportovních a pracovních aktivitách. Cílem poctivých výrobců kvalitních krmiv je maximální prodloužení společného života s veselým a užitečným parťákem, jemuž příroda bohužel nadělila méně času.

 

Obsah stránky

1; Musím být odborníkem, abych dobře krmil svého psa?

2; Proč nelze krmivo vybrat jednoduše?

3; "Změna je život", myslí si to i váš pes?

4; Granule jako granule

5; S cenou roste kvalita? Bejvávalo...

6; Co den, to změna v misce = špatně!

7; MADE IN … Na výrobci nezáleží?

8; Kanadské krmivo – produkt přivezený z Kanady

9; Na velikosti nezáleží? Ba naopak!

10; Hodnota psa = cena psa?