Kontrola hmotnosti

Senior – starší pes s nadváhou

Snížená fyzická aktivita, stálá chuť k jídlu, změna potřeb organismu, to je často typické pro starší psy. Abychom pomohli obéznímu staršímu psu, určitě nestačí ubrat mu prostě jen z množství jeho běžného žrádla. Jeho organismus naopak ve většině případů těžce řeší nedostatek některých živin a doplňků. Trávicí aparát a celý metabolismus pracuje jinak, hlavně méně účinně, přičemž stárnoucí tkáně naopak některých živin potřebují více. Proto dnešní seniorská krmiva neřeší jen přiměřený příjem energie, kalorií, ale naopak jsou zaměřena na maximální stravitelnost, využitelnost, jednoduchý příjem důležitých látek. Živiny potřebné k obnově a udržování tkání a procesů musí přicházet v dostatečné míře, i když trávení funguje méně efektivně.

 

Nepodlehněte omylu. Mnoho na pohled překrmených obézních starých psů není krmeno přebytkem, ale naopak jejich tělo zápasí s kvalitativními nedostatky, s nedokonalým využíváním krmiva, pokud je špatně zvolené. Trávicí systém psa si už neumí „vytáhnout“ potřebné živiny, tak jen prostě spaluje a ukládá. Přitom bojuje s nedostatky, takže se opotřebovává a otevírá se nemocem. Stárnoucí organismus potřebuje ty nejstravitelnější a nejvyužitelnější živiny a doplňky, ještě naléhavěji než tomu bylo, když byl rostoucí, štěněčí.Obezita často vzniká paradoxně z kvalitativní podvýživy. Fyzická kondice a s ní i živý vzhled a dlouhověkost se upraví podáváním krmiv vhodných pro tuto kategorii psů, krmiv označovaných jako Senior.

Hmotnost a kondice

Kondici a zejména hmotnost u psa ovlivníme pouze dvěma způsoby :  hlavně a převážně  krmením, částečně pohybovými aktivitami. Když u svého psa zpozorujete odchylku od ideálního nebo normálního stavu, v prvé řadě vždy platí zásada Musíte zjistit důvod! Pokud jako příčinu změny váhy vyloučíte akutní onemocnění, se kterým je třeba zabojovat s pomocí lékaře a léků, pak všechno ostatní řešte kvalitním krmivem. Když dáte pozornost a čas opravdu pečlivému výběru krmiva, dosáhnete pohodlně a bezstarostně toho, že váš pes bude spokojený a chutně nasycený, jeho kondice bude zdravá a reprezentativní a navíc nebude se vnitřně opotřebovávat, bude s vámi žít déle. Za kondici a váhu psa plně zodpovídá jeho člověk  - výběrem a podáváním kvalitního krmiva.

Dospělý pes s nadváhou

Potřebuje snížit příjem energie (kalorií, joulů), při dostatku všech živin a doplňků. V této kategorii také pomáhá pohyb, zvýšení aktivit. Pro dospělé, ale ne staré psy jsou určeny diety typu Weight Control, kontrola hmotnosti, nebo diety typu Lite, odlehčená.  Teprve v posledním desetiletí byla dokončena dlouhodobá sledování a pokusy s krmivy různých receptur a s obézními psy různého stáří. Rozdělení krmiv pro váhové potížisty podle jejich stáří, na Weigh Control a Senior zase o stupeň povýšilo kvalitu krmiv a prodlužuje život mnoha psům. (Obézní lidé jsou proti psům v nevýhodě – humánní výzkum a diety se na takovou úroveň zdaleka nedostaly.)

Podváha, hubený pes

Pokud se hmotnost psa vychyluje směrem dolů, pes ztrácí váhu, hubne, je potřeba volit krmiva z jiných skupin, podle příčiny hubnutí. Hledejte proto příčinu hubnutí  (nevhodné krmivo, citlivost na některou složku krmiva, nechutenství ze stresu, přetížení, změna intenzity tréninku, bolest zubů, podezření na nemoc). Nemocného psa předveďte lékaři, s ostatními problémy si se správným výběrem krmiva v kategoriích Obtížně krmitelný, Citlivé zažívání, Orální hygiena, Kompletní řešení, Sportovec  aj.  s přehledem poradíte sami

 

Obezita, nadváha

Civilizační choroba obezita řádí i mezi psy.  Některý pes je stále při chuti a přitom nemiluje pohyb, jiný čím je starší, tím je žravější, línější a kulatější. Úprava denního režimu přidáním fyzických aktivit, procházek, tréninků je užitečná pro psa i jeho člověka, ale faktické řešení je v množství a výběru správného krmiva. Pozor, jinak se řeší sklony k tloustnutí mladších psů a úplně jinak seniorů!

 

Nejčastější příčinou nadváhy psa je jeho rodina!

 

Před stanovením postupu, jak psa dostat ze spárů nebezpečné obezity, udělejte důkladný rozbor toho, co pes za den sežere. Nejen to, co je zřetelné, ale hlavně to, co je vám často skrýváno. Nejen přesně odměřené suché krmivo, které mu dává jednou nebo dvakrát denně do misky jeho velitel/ka, ale i „mimořádné dávky“ od jiných členů rodiny. Opakované krmení psa několika členy rodiny je velmi časté. Navíc buchty, buřty, zbytky z kuřete tajně od babičky, když jste v práci. Celé porce jídel nenápadně pod stolem od dětí. Změřte ty hory pamlsků, které od svých lidí denně pes dostává – jeho piškoty, žvýkačky a jiné kaloricko-chemické bomby, vaše křupky, sýry, televizní mlsání.

.

Za krmení psa musí být v rodině zodpovědný jen jeden člověk, který pečlivě a zodpovědně vybere správné krmivo a k němu i jeden nebo dva druhy zdravých pamlsků. Vypočítá a určí denní krmnou dávku a určí, kdo z členů rodiny krmí, kolik a jak často. Vypočítá a odměří denní dávku pamlsků a rozhodne, kdo z členů rodiny může podávat pamlsky za odměnu (při vycházce, při výcviku). Nejtěžší úlohou je ukáznit všechny lidské členy smečky, aby dodržovali podmínky správného krmení psa. Všichni musí pochopit, že špatným krmením, překrmováním a nevhodnými pamlsky psovi prokazatelně škodí a zkracují mu život. Pokud to nepochopí z lásky ke psu, mohli by to uznat z ekonomických důvodů: 1. účinky i toho nejdražšího nejkvalitnější vyváženého krmiva zcela rozhodí a zničí větší množství nevhodného pamlsku, 2. náklady na léčbu chorob spojených s obezitou jsou vysoké a opakované.

 
Problémy a pojmy související s kontrolou hmotnosti: nadváha, obezita, tloustnutí, snížená pohyblivost, snížená aktivita, po kastraci, změna životního režimu, ukončení – přerušení  treninku, zátěže, nutriční poruchy, nedostatek, nadbytek nebo dysbalance jednotlivých nutričních faktorů...


 
 
 

 

Tyto problémy pomáhá řešit


K-9 Selection LITE kompletní krmivo pro starší psy a kontrolu hmotnosti

K-9 Selection LITE kompletní krmivo pro starší psy a kontrolu hmotnosti

S10 Nutram Sound Senior  Dog

S10 Nutram Sound Senior Dog

I18 Nutram Ideal Weight Control  Dog

I18 Nutram Ideal Weight Control Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes  Dog

T26 Nutram Total Grain-Free Real Lamb and Wholesome Legumes Dog

T28 Nutram Total Grain-Free Small Breed Salmon & Trout  Dog

T28 Nutram Total Grain-Free Small Breed Salmon & Trout Dog